Kredyt zamiast niezależności, czyli polska potrzeba posiadania

(fot. 401(K) 2013 / Foter / CC BY-SA 2.0)
Puls Biznesu / PAP / pk

Ponad 50 proc. Szwajcarów mieszka w wynajętych lokalach. W Polsce, według danych GUS, to zaledwie ok. 8 proc., a w nieruchomościach własnościowych mieszka 73 proc. - pisze "Puls Biznesu".

Podobnie jest też w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a więc zamieszkałych przez społeczeństwa na dorobku - zauważa "PB". Zaś w najzamożniejszych państwach Europy wynajem jest bardzo popularny. Liderami są Niemcy, Austria i Szwajcaria, gdzie około połowa obywateli tak mieszka.

Powody są różne: od wyśrubowanych cen nieruchomości (Szwajcaria), przez wysoką dostępność tanich czynszówek (RFN, Austria), po powszechną potrzebę mobilności przy niedoborze mentalnego ciśnienia na posiadanie własnych czterech kątów - mówi analityk portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński.

W Polsce wiele osób woli spłacać raty kredytu niż finansować komuś mieszkanie, a przy miesięcznym czynszu 2 tys. zł może się to stać już po 14 latach. Ponadto jest u nas bardzo silna potrzeba posiadania własnej nieruchomości - zauważa dyrektor sprzedaży Alpha Park Teresa Witkowska.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kredyt zamiast niezależności, czyli polska potrzeba posiadania
Komentarze (1)
jazmig jazmig
23 października 2015, 09:07
W Polsce nie opłaca się budować mieszkań na wynajem. Ochrona lokatora uniemożliwia skuteczne egzekwowanie czynszów, w efekcie wielu ludzi nie płaci, bo nie musi i co im zrobicie? Na zachodzie umieli to jakoś tak uregulować, żeby czynszówki się opłacały, a lokatorzy nie lądowali na bruku. Warto się przyjrzeć tym rozwiązaniom.