Kulturalny program polskiej prezydencji
Premiera spektaklu „Planeta Lem”, koncerty muzyki Karola Szymanowskiego w prestiżowych salach koncertowych, audiobooki z wierszami Czesława Miłosza w kilkunastu językach - to tylko niektóre projekty zagranicznego programu kulturalnego polskiej prezydencji.
W kraju i za granicą odbędzie się łącznie ok. 1400 wydarzeń artystycznych. W ramach programu zagranicznego, w 10 stolicach na całym świecie będzie ich prawie 400.
Jednym z projektów flagowych za granicą jest zaplanowana na 1 lipca na placu przy National Theatre w Londynie światowa premiera spektaklu „Planeta Lem”. Rozpocznie ona światowe tournee przedstawienia w wykonaniu Teatru Biuro Podróży. Spektakl prezentuje futurologiczną wizję świata zainspirowaną prozą Stanisława Lema. Historia, która nigdy nie została jednak przez Lema napisana, jest impresją teatru powstałą w oparciu o jego twórczość, pokazuje świat przyszłości.
Przedstawienie jest godzinnym plenerowym widowiskiem. Wykorzystano w nim spektakularną, ruchomą scenografię, efekty świetlne i projekcje multimedialne.
Podczas przewodnictwa Polski w Radzie UE Polska chce zwrócić uwagę zagranicznej publiczności na twórczość Karola Szymanowskiego; projekt ma na celu kontynuację zapoczątkowanej Rokiem Chopina promocji polskich twórców muzyki klasycznej i ma w konsekwencji przynieść trwałą obecność muzyki Szymanowskiego w repertuarach światowych orkiestr. Głównymi wydarzeniami będą wykonania "Króla Rogera", "Stabat Mater", dzieł symfonicznych i kameralistyki z udziałem światowej klasy wykonawców w prestiżowych salach koncertowych, m.in. La Monnaie w Brukseli, Berliner Philharmonie, Filharmonii Narodowej w Kijowie, Filharmonii Moskiewskiej, Theatre de Chatelet w Paryżu.
Projekt "Audiobook Czesława Miłosza" to wiersze poety czytane w kilkunastu językach przez gwiazdy światowego filmu i teatru - m.in. chińskiego aktora Tanga Guoqianga, aktora i reżysera teatralnego z Rosji Siergieja Jurskiego, niemiecką aktorkę i lektorkę Barbarę Nuesse, białoruskiego poetę i tłumacza Andrieja Chadanowicza, belgijskiego poetę Benna Barnarda (po niderlandzku). Audiobooki wydane zostaną we wspólnej dla wszystkich krajów oprawie graficznej, ale wybór wierszy i język będzie różnił się w zależności od kraju.
Cykl filmów dokumentalnych "Przewodnik do Polaków" (Guide to the Poles) podzielonych na pięć rozdziałów: rock, moda, seks, himalaizm i zabawki – to próba wyjaśnienia źródeł fenomenu polskiej wolności i kreatywności. Autorzy filmów pokazują, że czas realnego socjalizmu w Polsce to nie tylko lata ucisku, biedy i zniewolenia, ale również okres zdobywania wolności w nieoczekiwanych sferach życia.
W filmie "Beats of Freedom" mowa jest m.in. o tym, jak muzyka rockowa może zmienić ustrój i jak cenzura wpływa na jakość tekstów rockowych. W PRL-u w latach 70. i 80., w apogeum realnego socjalizmu, polscy himalaiści byli najlepsi na świecie - o tym opowiada "Art of Freedeom". Film "Political Dress" ukazuje różne etapy PRL-u i zmiany w postrzeganiu mody: od stalinizmu, gdy założenie kolorowych skarpetek groziło zatrzymaniem przez milicję, aż do stanu wojennego i lat 80., podczas których eksplodowała w Polsce moda na punk. Kolejne filmy w cyklu to "Sztuka znikania" (tytuł roboczy) oraz "Toys".
Zaplanowano też wiele mniejszych wydarzeń promujących Polskę za granicą. 9 września 2011 Centrum Sztuki Współczesnej Wiels w Brukseli zostanie otwarta Wystawa "Alina Szapocznikow. 1955-1973", skupiająca się na eksperymentalnym wątku twórczości artystki. W październiku w londyńskiej galerii Whitechapel odbędzie się wernisaż wystawy Wilhelma Sasnala - będzie to pierwsza tak duża retrospektywna wystawa artysty w prestiżowej galerii publicznej. Ekspozycja "Polska-Niemcy. 1000 lat" zostanie otwarta w berlińskim Martin-Gropius-Bau 23 września. Nad merytoryczną treścią wystawy czuwa Rada Programowo-Naukowa pod przewodnictwem prof. Władysława Bartoszewskiego. Autorką projektu i kuratorką wystawy jest Anda Rottenberg. Zostanie zaprezentowanych około 800 obiektów – w tym około 250 dzieł malarstwa, 30 rzeźb, 60 starodruków, 80 rękopisów.
Koordynatorem zagranicznego programu polskiej prezydencji jest Instytut Adama Mickiewicza. Szczegóły na stronie www.culture.pl.
Skomentuj artykuł