"Miłość do trzech pomarańczy" w katowickim Teatrze Ateneum
Premiera "Miłości do trzech pomarańczy" Zbigniewa Głowackiego i w jego reżyserii odbędzie się w sobotę w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum. Inscenizacja zamknie sezon jubileuszowy i obchody 70-lecia teatru.
"Miłość do trzech pomarańczy" powstała na motywach baśni XVIII-wiecznego weneckiego dramaturga, Carla Gozziego. Jego tekst nie miał jednak charakteru sztuki teatralnej; autor zostawił jedynie tzw. "Analisi riflessiva" ("Analizę refleksyjną"), czyli zapis gotowego już przedstawienia. Na podstawie tego właśnie włoskiego dokumentu Zbigniew Głowacki napisał własną wersję.
- Ta fantastyczna historia znana z wielu przeróbek, m.in. z opracowania Wsiewołoda Meyerholda czy libretta do opery Sergiusza Prokofiewa pod tym samym tytułem. W inscenizacji naszego teatru przeznaczona jest dla dzieci od 7 lat, ale atrakcyjna forma powinna zaciekawić również młodzież i dorosłych widzów. Spektakl łączący żywy plan, maski i lalki nawiązuje bowiem do włoskiej komedii dell’arte - powiedziała kierownik literacki Teatru Ateneum Renata Chudecka.
Jak podkreśliła, zaletą spektaklu jest dowcipna i nieco absurdalna fabuła - czary sprawiają, że książę zakochuje się bez pamięci w trzech pomarańczach, które w dodatku z narażeniem życia musi odnaleźć. Jest też zgrabna intryga, wartka, zaskakująca nagłymi zwrotami akcja i - jak na komedię dell’arte przystało - wiele komicznych, wręcz groteskowych sytuacji i tzw. lazzi (czyli gagów), które nadają całości rytm i tempo.
W spektaklu wystąpi 9-osobowy zespół aktorski: Krystyna Nowińska, Katarzyna Prudło, Aleksandra Zawalska, Beata Zawiślak, Marek Dindorf, Piotr Gabriel, Piotr Janiszewski, Mirosław Kotowicz i Jacek Popławski.
Autorką scenografii jest Eva Farkašova; premierze będzie towarzyszyć wystawa jej projektów scenograficznych w teatralnym foyer. Muzykę napisał Bogdan Szczepański, za ruch sceniczny odpowiada Ewelina Ciszewska.
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, stworzony przez Juliusza Glatty (1908-1984) to jeden z najstarszych zespołów lalkowych w Polsce, działa od 1945 r. Ze swoimi przedstawieniami gościł wielokrotnie za granicą, m.in. w Austrii, Czechach, Niemczech, Holandii, USA czy Wielkiej Brytanii. Uczestniczył też w krajowych i międzynarodowych festiwalach, niejednokrotnie zdobywając nagrody.
Skomentuj artykuł