Człowiek-maszyna na Malta Festiwal Poznań
Od 24 czerwca do 20 lipca potrwa Malta Festiwal Poznań 2013. W programie m.in. koncerty Kraftwerk i Atoms For Peace. Kuratorem idiomu, czyli tematu przewodniego festiwalu pt. "Oh man, oh machine/ Człowiek-maszyna" jest Romeo Castellucci.
Malta Festival Poznań od 1991 roku organizowany jest na przełomie czerwca i lipca, oferując publiczności spektakle teatralne, koncerty, projekty taneczne i wydarzenia z zakresu sztuk wizualnych. W tym roku festiwal rozpocznie się 24 czerwca.
- Festiwal Malta zaskakuje co roku nowym pomysłem, nowymi projektami, nowym zestawem gości (...) Pokazuje, jak bardzo dialog międzykulturowy jest bogaty - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Szef resortu kultury ocenił, że festiwal Malta pozwala na zagospodarowanie przestrzeni, które mogą się wydawać na początku mało nieodpowiednie do organizowania wydarzeń artystycznych. - Dzięki Malcie zaczynają tętnić życiem kulturalnym - zwrócił uwagę Zdrojewski.
Minister był jednym z sygnatariuszy podpisanego w poniedziałek listu intencyjnego dotyczącego dalszej współpracy i finansowania festiwalu Malta. - Jeszcze sześć, siedem lat temu kwoty, które sponsorzy przeznaczali na polską kulturę były dość niskie. Ciężko je dokładnie oszacować, ale mniej więcej było to 700-800 mln zł rocznie. Obecnie ta kwota przekracza miliard zł (...) Uważam, że - przy tego typu wydarzeniach - nie ma nic złego w łączeniu środków publicznych ze środkami prywatnymi, wręcz odwrotnie - to dowód na to, że są cenne - powiedział Zdrojewski.
Od 2010 roku program festiwalu koncentruje się wokół tzw. idiomów - czyli tematów głównych. Kuratorem tegorocznego idiomu "Oh man, oh machine/Człowiek-maszyna" jest Włoch, reżyser teatralny Romeo Castellucci, laureat Nagrody Złotego Lwa tegorocznego Biennale w Wenecji za całokształt twórczości.
Castellucci przyjechał na festiwal Malta po raz pierwszy w 2001 r. kiedy jego zespół - Societas Raffaello Sanzio - pokazał wielokrotnie nagradzane przedstawienie "Genesi", a w 2004 r. kolejny spektakl - "Voyage au bout de la nuit". W tym roku jako kurator festiwalowego idiomu tłumaczy, że maszyny - komputery, roboty, nowe technologie zmieniają nasz świat, dają szanse rozwoju, ale też - niepokoją.
- Zadaniem tego festiwalu jest poszukiwanie, odkrywanie nowych rzeczy, pokazywanie tego, co świeże. Z tego względu Malta jest jednym z najciekawszych festiwali - ocenił Castellucci.
Jak tłumaczył, zasadami, które mu przyświecały przy doborze wydarzeń programu było zróżnicowanie geograficzne, pokoleniowe i dyscyplinarne. - Pokażemy więc spektakle z różnych części świata, projekty stworzone przez artystów w różnym wieku, zarówno te teatralne, jak i taneczne czy wizualne - zauważył Castellucci.
Castellucci pokaże też wyreżyserowany przez siebie spektakl "The Four Seasons Restaurant", którego inspiracją był cykl abstrakcyjnych prac Marka Rothki pod tym samym tytułem. Malarz stworzył je w 1958 roku na zamówienie Seagram Building w Nowym Jorku. Wycofał się i oddał zaliczkę, gdy okazało się, że mają stanowić wystrój ekskluzywnej restauracji w budynku.
Publiczność festiwalu będzie mogła wziąć udział w koncercie zespołu Kraftwerk. Od 2005 roku, kiedy grupa wystąpiła na Biennale Sztuki w Wenecji, regularnie realizuje swoje projekty również w kontekście sztuk wizualnych. Ukoronowaniem tego kierunku była tegoroczna retrospektywa ich twórczości w nowojorskim Museum of Modern Art (MoMA), gdzie odbyło się osiem koncertów w 3D prezentujących materiał dźwiękowy i wizualny ośmiu albumów studyjnych Kraftwerk. Czerwcowy koncert na Malta Festival Poznań 2013 będzie adaptacją tego projektu.
Wystąpi też grupa Atoms For Peace, w skład której wchodzą muzycy znani z działalności w innych, legendarnych zespołach - m.in. wokalista Radiohead Thom Yorke i basista Red Hot Chili Peppers - Flea. Koncert poprzedzi pierwszy w Polsce występ amerykańskiej wokalistki, multiinstrumentalistki i kompozytorki Chan Marshall znanej jako Cat Power.
Wśród pokazywanych spektakli znajdzie sie m.in. "Nora" w realizacji Tg STAN - będzie to współczesne odczytanie dramatu "Dom lalek" Henryka Ibsena.
Skomentuj artykuł