Centrum Nauki Kopernik odwiedziło 3 mln gości

(fot. kopernik.org.pl)
PAP / psd

7-letni Mateusz z Raszyna przekroczył w środę progi Warszawskiego Centrum Nauki Kopernik jako trzymilionowy gość. Centrum od otwarcia w listopadzie 2010 r. cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Gościa nr 3 000 000 uroczyście powitał m.in. dyrektor CNK, Robert Firmhofer oraz zastępca prezydenta m. st. Warszawy, Michał Olszewski. 7-letni Mateusz, który zainteresowany jest konstruowaniem i robotyką, odwiedzał Centrum Nauki Kopernik po raz czwarty, razem z mamą Małgorzatą i bratem Marcelem. Mateusz przyznał, że w Koperniku najbardziej lubi galerię Bzzz, w której najbardziej zaciekawiły go urządzenia wodne.

"Te trzy miliony dzisiaj, to jest dla mnie bardzo symboliczna liczba. Bo 3 miliony mieszkańców mieszka w metropolii warszawskiej. Można więc by sobie wyobrazić, że dziś do Centrum Nauki Kopernik wchodzi właśnie ostatnia osoba z tej metropolii" - powiedział Michał Olszewski.

Firmhofer z kolei przypomniał, że trzy miliony gości odwiedziło centrum w ciągu niespełna trzech lat. "To są bardzo różne osoby, o bardzo różnym wykształceniu, pasjach i zawodach, przyjeżdzające do nas z całej Polski. Łączą ich dwie rzeczy - chęć ciekawego aktywnego spędzenia czasu oraz pragnienie poznawania świata i osiągnięć ludzkiej cywilizacji. Innymi słowy - zamiłowanie do uczenia się" - mówił dyrektor.

Dyrektor centrum poinformował, że CNK, wspólnie z partnerem - Ministerstwem Edukacji Narodowej - zaczyna realizację projektu "Przewrót Kopernikański". Największym komponentem projektu ma być wypracowanie standardów szkolnych pracowni przyrodniczych. "Tak naprawdę nie chodzi jednak o sprzęt, ale o wypracowanie kompetencji nauczycieli i sposobu nauczania - powiedział PAP dyrektor. - Nie chodzi o to, by w szkołach pojawiły się bardzo drogie laboratoria, które będą zamknięte na kłódkę. Zależy nam na tym, by - przy wsparciu nauczycieli - skutecznie wprowadzona była w szkołach taka metoda (nauki - PAP), która uaktywni ucznia i postawi go w centrum uwagi - wraz z jego indywidulanymi talentami, umiejętnościami, pasją i motywacją".

Firmhofer przyznał, że projekt "Przewrót Kopernikański" ma rozwijać komunikowanie się, analizę, współpracę, kreatywność, formułowanie i rozwiązywanie problemów. "To są kluczowe umiejętności, o których mówią pracodawcy" - zwrócił uwagę Firmhofer.

W ramach "Przewrotu Kopernikańskiego" powstać ma też program rozwoju nauczycieli. Przedstawione będą im narzędzia potrzebne do uczenia i przeprowadzone zostaną cykle warsztatów dydaktycznych dla nauczycieli. W 2015 r. mają zostać wypracowane standardy dla szkolnych pracowni przyrodniczych i standardy kompetencyjne. "W ślad za tym, jak zapewnia nas Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i MEN idą bardzo znaczące środki; minister Krystyna Szumilas mówiła o 1,5 mld zł na wyposażenie szkolnych pracowni w całej Polsce" - zaznaczył dyrektor CNK.

W środę poinformowano też że w pierwszym kwartale 2014 r. w CNK otwarta ma być nowa stała instalacja otwarta dla zwiedzających - "Strefa Innowacji". Jej tematem ma być mózg. "Chcemy go pokazać tak, jak nigdy na świecie jeszcze nie był prezentowany" - zaznacza Jacek Balicki z firmy Samsung, która przygotowuje eksponat. Zdradził, że w "Strefie Innowacji" dzięki użyciu najnowszych technologii prezentowane będą rzeczy, których nie widać gołym okiem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Centrum Nauki Kopernik odwiedziło 3 mln gości
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.