Centrum Nauki Kopernik - pierwsze eksponaty

Zobacz galerię
Centrum Nauki Kopernik - pierwsze eksponaty
Montaż eksponatów w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / mik

- Od początku przyszłego tygodnia planujemy wznowienie montażu wystaw. Część z nich stoi już na swoich miejscach, część dopiero zostanie przywieziona - powiedziała Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik. Trwa odbieranie budynku, wszystkie prace idą zgodnie z planem.

Jednym z eksponatów, który we wtorek został zaprezentowany w Centrum Nauki Kopernik - w galerii Świat w ruchu - jest instalacja Kot Margot, autorstwa amerykańskiego artysty Arthura Gansona. Jest to rzeźba kinetyczna, stanowiąca artystyczną wizję zasady działania wahadła chaotycznego. Składa się z dwóch głównych elementów: równoważni z umieszczonym na niej nieruchomym kotem i krzesła, które przyczepione jest długim ramieniem do przeciwwagi. Równoważnia z kotem porusza się w prawo i lewo, napotykając na swojej drodze krzesło. Kiedy krzesło zetknie się z kotem, zostaje wprawiane w ruch wykonując np. obroty wokół własnej osi lub podskoki.

- Poza eksponatami wystawowymi, które są umieszczone w galeriach, będziemy mieli również eksponaty artystyczne, będące wizją artystyczną nauki. Oprócz Kota Margot, wcześniej zainstalowaliśmy grającą deseczkę Freqtric Drums Japończyka Tetsuaki Baby. Ciekawy jest również Copernichaos Amerykanki Mary Ziegler, będący artystyczną wizją ruchu chaotycznego. Eksponaty artystyczne będą również umieszczane na zewnątrz - w Parku Odkrywców. Jeden znajdzie swoje miejsce w ogrodzie na dachu - będzie to model akwaporyny, białka przenoszącego wodę, mającego formę rzeźby-fontanny - powiedziała Nowicka.

DEON.PL POLECA

- Trudno powiedzieć, co będzie największą atrakcją. Jedną z nich będzie Wahadło Foucaulta znajdujące się w przestrzeni agory, pokazujące, jak obraca się Ziemia, z jaką częstotliwością i jak szybko się to odbywa. Niewątpliwą atrakcją będzie rower, umieszczony na linie rozpiętej nad przestrzenią agory. Każda osoba, która będzie miała ochotę przejechać się na nim, będzie mogła spróbować swoich sił. Wiele z obecnych tu eksponatów wymaga podłączenia do różnego rodzaju instalacji - elektrycznych, sprężonego powietrza, wodno-kanalizacyjnych. Dużym wyzwaniem jest Wahadło Foucaulta - jest to skomplikowany element konstrukcyjny, cały system wspomagania wahadła wymagał skomplikowanego procesu obliczeń, badań i analiz - powiedziała Anna Skrzypek z działu artystycznego Centrum Kopernik.

Na strudzonych zwiedzających czeka jeszcze jedna atrakcja - ogród umieszczony na dachu Centrum, o łącznej powierzchni 800 m kw. - Ogród zdobią różnorodne rośliny, które zostały przeniesione z dorzecza Wisły, w ten sposób chcieliśmy zachować klimat nadwiślańskiej atmosfery - wyjaśnia Nowicka.

Pierwsza część Centrum Nauki Kopernik zostanie oddana do użytku w listopadzie, a cały kompleks zostanie ukończony w czerwcu 2011 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Centrum Nauki Kopernik - pierwsze eksponaty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.