Dr hab. Dragan: nie ma jednego genu odpowiedzialnego za orientację seksualną

Dr hab. Dragan: nie ma jednego genu odpowiedzialnego za orientację seksualną
(fot. Ousa Chea on Unsplash // Jasmin Sessler on Unsplash)
1 tydzień temu
dr hab. Wojciech Dragan / Dawid Gospodarek

Podobnie jak nie ma jednego genu na inteligencję, depresję, neurotyczność, tak nie ma jednego genu na orientację seksualną - mówi w rozmowie z KAI dr hab. Wojciech Dragan, kierownik Interdyscyplinarnego Centrum Genetyki Zachowania na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Dawid Gospodarek (KAI): W uznanym naukowym piśmie "Science" opublikowano badania dotyczące genów i ich wpływu na seksualność człowieka. Co dokładnie mówią nam te badania?

Dr hab. Wojciech Dragan: Celem tych badań było uwidocznienie genów, które mogą być związane z zachowaniami seksualnymi ukierunkowanymi na tę samą płeć. To badanie potwierdziło to co już było wiadomo na ten temat - że tego typu zachowania, powiązane z orientacją seksualną, uwarunkowane są w sposób wielogenowy. To znaczy, że nie ma jednego genu, który by wyjaśniał zróżnicowanie w tych zachowaniach, tylko takich miejsc w genomie jest wiele. Dzięki tym badaniom znamy właśnie niektóre z tych genów.

Czyli badano nie tyle orientację seksualną, co zachowania seksualne?

Tak. Orientacja seksualna jest znacznie szerszym pojęciem. Podstawowym badanym fenotypem były właśnie zachowania seksualne ukierunkowane na tę samą płeć, jednak w publikacji zamieszczono dodatkowo dane zawierające replikację wyników badań w odniesieniu do innych pokrewnych fenotypów, to znaczy uzyskane wyniki zreplikowano w odniesieniu do różnych aspektów orientacji seksualnej, takich jak tożsamość seksualna czy pożądanie seksualne.

CZYTAJ TEŻ: Badania naukowe potwierdziły, że homoseksualizm nie jest wrodzony? Prawda jest bardziej złożona >>

Jakich wniosków z tych badań nie można wyciągać?

Z pewnością nieuprawnionym wnioskiem jest mówienie, że badacze udowodnili iż takie zachowania seksualne, a już w ogóle orientacja seksualna, mają charakter wrodzony bądź nabyty. Każdy rodzaj zachowania, aspekt funkcjonowania psychicznego człowieka, co pokazują badania z zakresu genetyki zachowań, jest warunkowany wielogenowo. Gdybyśmy myśleli o wrodzonym charakterze jakiejś cechy, to byśmy zakładali, że istnieje jeden gen za nią odpowiedzialny. Tymczasem współcześnie wiemy, że w przypadku takich kompleksowych fenotypów jak ludzkie zachowanie, nie mamy do czynienia z jednym genem na daną cechę. Podobnie jak nie ma jednego genu na inteligencję, depresję, neurotyczność, tak nie ma jednego genu na orientację seksualną. Nie możemy powiedzieć, że orientacja seksualna ma charakter w stu procentach wrodzony, ale równie dobrze nie możemy powiedzieć, że ma charakter nabyty.

Nie ma jednego genu odpowiedzialnego za zachowania seksualne, ale nie można powiedzieć, że zachowania czy orientacja seksualna nie ma genetycznych uwarunkowań?

Omawiane badanie pokazuje nam, że ta komponenta genetyczna w przypadku zachowań seksualnych ukierunkowanych na tę samą płeć jest istotna, że jest wiele genów wyznaczających tę cechę. Mamy tu do czynienia z aspektem zachowania, który jest efektem interakcji różnych czynników, np. genetycznych czy prenatalnych.

Co jeszcze można wywnioskować z tych badań?

Bardzo ciekawe jest to, że te badania pokazują nam odrębne dla kobiet i mężczyzn mechanizmy biologiczne warunkujące zachowania seksualne czy szerzej orientację seksualną i kształtowanie się seksualności. Ukazano odrębne geny związane z tym fenotypem. Inne geny są tu ważne w przypadku mężczyzn, a inne w przypadku kobiet. Myślę, że to jest jeden z najważniejszych rezultatów tych badań. Oczywiście badacze wiedzieli o tym, że seksualność kobiet i mężczyzn się różni, że stoją za nią różne mechanizmy biologiczne, jednak to badanie konkretnie to potwierdziło i wskazało odpowiednie geny.

Kogo badano? Jaka jest skala tych badań?

Wyniki tego badania mają olbrzymie znaczenie ze względu na to, że przebadano ogromną próbę - blisko pół miliona osób. Dlatego można powiedzieć, że wyniki tych badań mają wystarczającą moc statystyczną.

Do udziału zaproszono nie tylko osoby deklarujące się jako homoseksualne, a przede wszystkim takie, które miały chociaż jedno zachowanie homoerotyczne.

Tak, to było częścią badanego fenotypu. Pytano o to, czy kiedykolwiek miałeś kontakty seksualne z przedstawicielem swojej płci i dokładnie wyjaśniono, co przez te kontakty się rozumie. Wyniki były weryfikowane w oparciu o inne próby i inne fenotypy, gdzie pytano o inne konkretne kwestie i szersze aspekty orientacji seksualnej. Jak mówiłem, podstawowe badanie dotyczyło zachowań, natomiast dodatkowe replikacje ukazały szerszy kontekst uzyskanych wyników.

Niektórzy komentując te badania mówią, że skoro orientacja seksualna nie jest kwestią genów a wpływ na nią mają uwarunkowania środowiskowe, uprawnione wydaje się proponowanie jakichś form terapii konwersyjnej homoseksualizmu.

Jednoznacznie mogę powiedzieć, że nie. Te badania nic nie mówią o jakichkolwiek uwarunkowaniach społecznych orientacji seksualnej, więc chociażby z tego względu wyników tych badań nie możemy łączyć z jakimikolwiek próbami takich terapii. Najważniejsze jednak jest to, że nie ma skutecznych terapii reparatywych i wiele danych naukowych pokazuje wręcz szkodliwość tego typu prób. Środowiska terapeutyczne traktują je jako pseudoterapie.

Czy w tych badaniach pojawiło się coś nowego, co zaskoczyło badaczy?

Przede wszystkim ukazano te konkretne miejsca, geny, odpowiedzialne za badane zachowania. Nie wiem, czy to badaczy zaskoczyło, raczej nie. Te badania utwierdzają nas w tym, co na temat uwarunkowań orientacji seksualnej wiedzieliśmy. Wiedzieliśmy już od dawna, że jest dość silna komponenta genetyczna, że jest to uwarunkowanie wielogenowe, i to badanie nam to wykazało.

Dr hab. Wojciech Dragan - kierownik Interdyscyplinarnego Centrum Genetyki Zachowania na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół problematyki uwarunkowań genetycznych i środowiskowych zachowań w normie i patologii. Szczególnie interesują go przypadki interakcji genotypu i środowiska. Prowadzi również analizy mające na celu ukazanie neuronalnych korelatów oddziaływań genetycznych i środowiskowych na zachowanie

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Karolina Korwin Piotrowska, Grzegorz Kramer SJ
40,40 zł
44,90 zł

Takim językiem o takich rzeczach w naszym kraju nikt jeszcze z księdzem nie rozmawiał.

Będzie hałas. Będzie #WRZENIE

Lewaczka i ksiądz. Karolina Korwin Piotrowska i Grzegorz Kramer SJ. Kontrowersyjna dziennikarka i popularny jezuita. Wybuchowa mieszanka...

Skomentuj artykuł

Dr hab. Dragan: nie ma jednego genu odpowiedzialnego za orientację seksualną
Komentarze (19)
L
LGBTOK
5 września 2019, 21:24
co za manipulancki tytuł! nie ma genu - ok, każdy wie, że bycie gejem, mężczyzną, kobietą, lesbijką to nasz wybór!!! płeć, orientacja i tego typu rzeczy to sprawa kulturowa! amen!
6 września 2019, 00:27
Bycie mężczyzną lub kobietą to sprawa natury, a nie kultury, czy wyboru. Pomyślałeś sobie i urosły ci piersi, zniknął penis? Komu takie bajki wciskasz?
5 września 2019, 12:22
W  grzechu  się  rodzimy  I  W  grzechu  umieramy
AL
Alberto L. Navarro
5 września 2019, 11:26
Ciekawy jest to, że dla niektórych środowisk, zmieniać orientację od hetero na homo, lub chociaż na bi (tak jak proponują w swoich 'warsztatach'), jest cacy, ale odwrotnie jest okropną manipulacją psychologiczna i nie może być nawet o tym mowa.
P
Paweł
5 września 2019, 12:35
Ciekawa i dobra uwaga.
KW
Kornel Wolny
5 września 2019, 13:55
A gdzieś to widział te warsztaty? Wskaż choć jeden. Bo bez liku jest zaś takich, co to chcą z homo zrobić hetero.
L
LGBTOK
5 września 2019, 21:27
a co Ci przeszkadza, że ktoś w wieku 30 lat odkrywa że jednak jest gejem i zostawia żone i dzieci? wyluzuj, może bedzie wreszcie szczęśliwy, może <a href="https://rownosc.info/org_bank/details/stowarzyszenie-na-rzecz-lesbijek-gejow-osob-biseks">takie warsztaty</a> mu pomogą!
KW
Kornel Wolny
5 września 2019, 22:26
Ja na pełnym luzie, a Ty wiesz o co pytam Albertczyka?
L
LGBTOK
5 września 2019, 22:36
co?? nie rozumiem tego co piszesz! czyżby kolejny rypto gej mnie zaczepiał?
6 września 2019, 00:31
Nie widziałeś parad obwoźnych po miastach? A te wymalowane babochłopaki, dragqłiny i inne wpychające sie do przedszkoli i szkół - np. organizowane przez grupe PONTON. Nie słyszałeś?
Sebastian 93
Sebastian 93
5 września 2019, 11:05
Homseksualizm to orietnacja seksualna!! Jeśli ktoś tego nie uznaje to jego problem ale faktów nie zmieni. 
P
Paweł
5 września 2019, 12:35
Małżeństwo to zawsze związek mężczyzny i kobiety. Nigdy inaczej.
Sebastian 93
Sebastian 93
5 września 2019, 14:29
Ok. Szanuje Twój pogląd co nie zmienia faktu, że sie zdecydowanie nie zgadzam. 
L
LGBTOK
5 września 2019, 21:30
człowieku widać że nie jesteś gejem, każdy z nas wie że bycie gejem to coś więcej, to pewna kultura życia, pewien styl, tego się nie da podorbić. po Tobie widać, że albo udajesz albo jesteś niedoświadczonym gejem (może nie zrobiłeś comingout) coś na kształt kryptogeja, który sobie na portalu pozwala.  orientacja, styl gejowski, sposób mówienia - to sa kwestie wyboru! wbij to sobie do głowy!
Sebastian 93
Sebastian 93
5 września 2019, 21:39
Nie zgadzam się z Toba. Orientacji seksualnej sie nie wybiera tylko sie z nią rodzi. Nie można sobie wybrać czy bede kobietą czy meżczyzną, homo czy hetero ;) 
L
LGBTOK
5 września 2019, 21:52
to jak wyjaśnisz mi że podobały mi się kobiety a teraz podobają mi się mężczyźni?
Sebastian 93
Sebastian 93
5 września 2019, 22:09
priv. 
6 września 2019, 00:34
Nie oszukuj siebie, to dewiacja przeciwna naturze. Twoja opinia to tak samo jakby alkoholik twierdził, że spożycie alkoholu jest wzmocnieniem samoświadomości bytu i realnym przejściem w inny stan postrzegania wyższej rzeczywistości.
6 września 2019, 00:36
Typowy objaw braku dojrzałości i patologicznej osobowości.

Skomentuj artykuł

Dr hab. Dragan: nie ma jednego genu odpowiedzialnego za orientację seksualną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.