Już w piątek Europejska Noc Naukowców
Zajęcia z kuchni molekularnej, widowiska naukowo-teatralne, nauka łamania szyfrów, to niektóre atrakcje Europejskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się 26 września. W Polsce skorzystają z niej mieszkańcy m.in. Małopolski, Olsztyna, Szczecina i Poznania.
Organizowana od 2005 roku Europejska Noc Naukowców odbywa się w ostatni piątek września. W tym roku na naukowe atrakcje mogą liczyć mieszkańcy blisko 300 miast w 24 krajach Europy.
W Polsce bogaty program wydarzenia przygotowały instytucje naukowe z Małopolski. Tamtejsza Noc Naukowców odbędzie się aż w sześciu miastach: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach, a po raz pierwszy z Skawinie i Andrychowie.
Na Uniwersytecie Jagiellońskim dzieci do 11. roku życia przekonają się np. czy do czarowania niezbędna jest różdżka, dowiedzą się czy przyroda też czaruje, a na koniec zdadzą egzamin na czarodzieja. Nieco starsi nauczą się łamać szyfry, sprawdzą jak z mąki zrobić kamizelkę kuloodporną, co wróżą chmury i jak wyhodować skórę w butelce. Naukowcy i studenci z Naukowego Koła Chemików UJ zaprezentują widowisko teatralne z pokazami chemicznymi pt. "Chemia jest wszędzie". Goście Politechniki Krakowskiej obejrzą zaś pokazy z cyklu: "Efektowna Chemia", w tym m.in. fajerwerki odpalane wodą.
W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu będzie można poznać fakty i mity o witaminie D, dowiedzieć się, czym jest stres oksydacyjny, jak unikać urazów podczas biegania. Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach umożliwi obserwacje nieba za pomocą trzech teleskopów.
Ponad 270 atrakcji z okazji Nocy Naukowców przygotowały instytucje naukowe z Poznania. Politechnika Poznańska zaprezentuje m.in. widowisko "Fizyka Gravity Show", przez które naukowcy postarają się wyjaśnić, czy można spadać nieskończenie długo i czy kot zawsze ląduje na cztery łapy.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu przedstawi zasady zdrowego odżywiania, świat mikroorganizmów oraz chemii. Eksperci uczelni pokażą, ile jest chemii w tym, co jemy na co dzień i jak wyglądają mikroorganizmy. Z kolei na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza będzie można rozwiązywać zagadki kryminalne, a na Wydziale Chemii będzie można stworzyć własne kosmetyki i posłuchać wykładu o perfumach.
Największą atrakcją olsztyńskiej Nocy Naukowców będzie pokaz kuchni molekularnej, którego uczestnicy dowidzą się jak sztuka kulinarna wykorzystuje osiągnięcia nauki. Miłośnicy nauki w Olsztynie dowiedzą się także, co może stać się z chlebem, kiedy piekarz spotka naukowca, i dlaczego kapusta jest czerwona a marchewka pomarańczowa.
Z ponad 100 atrakcji Nocy Naukowców będą mogli skorzystać mieszkańcy Szczecina. Na poszczególnych wydziałach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego będzie można zobaczyć, usłyszeć a nawet powąchać wyładowanie elektryczne, zagrać w matematycznego sapera i zobaczyć największy w Polsce amatorski teleskop "Sowa".
W Trójmieście atrakcje dla nocnych marków po raz szósty zorganizowało gdańskie Centrum Hewelianum. Pękający w ustach sferyczny waniliowy balon czy mus czekoladowy usmażony w ciekłym azocie, to tylko przykładowe pozycje z menu, jakie pojawi się podczas Wielkiego Show Kuchni Molekularnej - Nauka od Kuchni. Będzie to widowiskowy pokaz tworzenia potraw na oczach gości z możliwością degustacji, ale szczęśliwcy zostaną wyłonieni w drodze losowania.
W ramach obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia będzie można spróbować swoich sił rzucając ringo czy grając w kręgle, oczywiście z wykorzystaniem matematycznych reguł. Znany popularyzator nauki dr Tomasz Rożek opowie historię pewnej gwiazdy i wyjaśni jak to możliwe, że wszystko jest zbudowane z klocków Lego. Podczas Nocy Naukowców odbędzie się także premierowa prezentacja interaktywnej wystawy "Na Zdrowie". W nowej przestrzeni będzie można na przykład maxi szczoteczką wyszczotkować zęby osadzone w gigantycznej szczęce lub dzięki specjalnej aplikacji obliczyć dokładną liczbę kalorii oraz wartości odżywczych w naszym codziennym menu. Najnowsza technologia "greenbox" pozwoli z kolei surfować na desce lub zatańczyć na linie nad przepaścią.
Wstęp na wszystkie wydarzenia Nocy Naukowców jest bezpłatny, ale na niektóre obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.
Skomentuj artykuł