Już w piątek Europejska Noc Naukowców

Już w piątek Europejska Noc Naukowców
(fot. U.S. Army RDECOM / (CC BY-SA 2.0) / flickr.com)
6 lat temu
PAP / pk

Zajęcia z kuchni molekularnej, widowiska naukowo-teatralne, nauka łamania szyfrów, to niektóre atrakcje Europejskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się 26 września. W Polsce skorzystają z niej mieszkańcy m.in. Małopolski, Olsztyna, Szczecina i Poznania.

Organizowana od 2005 roku Europejska Noc Naukowców odbywa się w ostatni piątek września. W tym roku na naukowe atrakcje mogą liczyć mieszkańcy blisko 300 miast w 24 krajach Europy.

W Polsce bogaty program wydarzenia przygotowały instytucje naukowe z Małopolski. Tamtejsza Noc Naukowców odbędzie się aż w sześciu miastach: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach, a po raz pierwszy z Skawinie i Andrychowie.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim dzieci do 11. roku życia przekonają się np. czy do czarowania niezbędna jest różdżka, dowiedzą się czy przyroda też czaruje, a na koniec zdadzą egzamin na czarodzieja. Nieco starsi nauczą się łamać szyfry, sprawdzą jak z mąki zrobić kamizelkę kuloodporną, co wróżą chmury i jak wyhodować skórę w butelce. Naukowcy i studenci z Naukowego Koła Chemików UJ zaprezentują widowisko teatralne z pokazami chemicznymi pt. "Chemia jest wszędzie". Goście Politechniki Krakowskiej obejrzą zaś pokazy z cyklu: "Efektowna Chemia", w tym m.in. fajerwerki odpalane wodą.

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu będzie można poznać fakty i mity o witaminie D, dowiedzieć się, czym jest stres oksydacyjny, jak unikać urazów podczas biegania. Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach umożliwi obserwacje nieba za pomocą trzech teleskopów.

Ponad 270 atrakcji z okazji Nocy Naukowców przygotowały instytucje naukowe z Poznania. Politechnika Poznańska zaprezentuje m.in. widowisko "Fizyka Gravity Show", przez które naukowcy postarają się wyjaśnić, czy można spadać nieskończenie długo i czy kot zawsze ląduje na cztery łapy.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu przedstawi zasady zdrowego odżywiania, świat mikroorganizmów oraz chemii. Eksperci uczelni pokażą, ile jest chemii w tym, co jemy na co dzień i jak wyglądają mikroorganizmy. Z kolei na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza będzie można rozwiązywać zagadki kryminalne, a na Wydziale Chemii będzie można stworzyć własne kosmetyki i posłuchać wykładu o perfumach.

Największą atrakcją olsztyńskiej Nocy Naukowców będzie pokaz kuchni molekularnej, którego uczestnicy dowidzą się jak sztuka kulinarna wykorzystuje osiągnięcia nauki. Miłośnicy nauki w Olsztynie dowiedzą się także, co może stać się z chlebem, kiedy piekarz spotka naukowca, i dlaczego kapusta jest czerwona a marchewka pomarańczowa.

Z ponad 100 atrakcji Nocy Naukowców będą mogli skorzystać mieszkańcy Szczecina. Na poszczególnych wydziałach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego będzie można zobaczyć, usłyszeć a nawet powąchać wyładowanie elektryczne, zagrać w matematycznego sapera i zobaczyć największy w Polsce amatorski teleskop "Sowa".

W Trójmieście atrakcje dla nocnych marków po raz szósty zorganizowało gdańskie Centrum Hewelianum. Pękający w ustach sferyczny waniliowy balon czy mus czekoladowy usmażony w ciekłym azocie, to tylko przykładowe pozycje z menu, jakie pojawi się podczas Wielkiego Show Kuchni Molekularnej - Nauka od Kuchni. Będzie to widowiskowy pokaz tworzenia potraw na oczach gości z możliwością degustacji, ale szczęśliwcy zostaną wyłonieni w drodze losowania.

W ramach obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia będzie można spróbować swoich sił rzucając ringo czy grając w kręgle, oczywiście z wykorzystaniem matematycznych reguł. Znany popularyzator nauki dr Tomasz Rożek opowie historię pewnej gwiazdy i wyjaśni jak to możliwe, że wszystko jest zbudowane z klocków Lego. Podczas Nocy Naukowców odbędzie się także premierowa prezentacja interaktywnej wystawy "Na Zdrowie". W nowej przestrzeni będzie można na przykład maxi szczoteczką wyszczotkować zęby osadzone w gigantycznej szczęce lub dzięki specjalnej aplikacji obliczyć dokładną liczbę kalorii oraz wartości odżywczych w naszym codziennym menu. Najnowsza technologia "greenbox" pozwoli z kolei surfować na desce lub zatańczyć na linie nad przepaścią.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Nocy Naukowców jest bezpłatny, ale na niektóre obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Już w piątek Europejska Noc Naukowców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.