Koniec analogowej telewizji naziemnej

(fot. vik407/flickr.com/CC)
PAP / psd

W środę, 7 listopada, w województwie lubuskim zostaną wyłączne analogowe nadajniki telewizyjne. Region ten będzie pierwszym w kraju, w którym naziemna telewizja będzie dostępna jedynie w technice cyfrowej.

Analogowy sygnał telewizyjny przestanie być nadawany z naziemnych nadajników Zielona Góra-Jemiołów i Żagań-Wichów, obejmujących swym zasięgiem woj. lubuskie. Sygnał cyfrowy nadawany jest w Lubuskiem od października 2010 r; wówczas uruchomiono multipleks 2, a od grudnia ub. roku dostępny jest także multipleks 1.

DEON.PL POLECA

Od kilku tygodni trwa kampania informacyjna na temat cyfryzacji telewizji, koordynowana przez wojewodę lubuskiego. Jej celem jest ograniczenie liczby mieszkańców, których zaskoczy wyłączenie analogowych nadajników. W grupie największego ryzyka wymieniane są osoby starsze oraz ubogie.

W ramach kampanii w mediach emitowane są spoty informacyjne; informacje można także znaleźć w prasie i na wielu stronach internetowych. W akcję zaangażowały się samorządy i inne instytucje, m.in. Urząd Komunikacji Elektronicznej, policja, Ochotnicza Straż Pożarna, Państwowa Inspekcja Handlowa czy kuratorium oświaty.

Lubuskie gminy odwiedzają także mobilne miasteczka cyfryzacyjne Oddziału TVP Gorzów. Podczas plenerowych spotkań dziennikarze i technicy przekazują podstawowe informacje na temat nowej technologii. Według wojewody lubuskiego Marcina Jabłońskiego te działania powinny sprawić, że większość Lubuszan nie będzie zaskoczona cyfryzacją telewizji.

Z sierpniowego sondażu dla Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wynika, że naziemną telewizję odbiera dziś 25,8 proc. gospodarstw domowych. Z sieci kablowych korzysta 31,2 proc., a z platform satelitarnych - 40,7 proc. Niedawno MAC poinformowało, że o samym procesie cyfryzacji wie blisko 90 proc., a o tym, jakie urządzenia są potrzebne - blisko 80 proc.

Według danych MAC pod względem technicznym do cyfryzacji przygotowało się ok. 20 proc. polskich gospodarstw domowych. Najnowsze dane resort przekaże w poniedziałek.

Aby poprawnie odebrać i zdekodować sygnał wizji naziemnego sygnału telewizyjnego, odbiorniki muszą obsługiwać formaty SDTV i HDTV, kodowane w systemie MPEG-4. By prawidłowo odbierać sygnał fonii, odbiornik musi też obsługiwać formaty mono, stereo i dwa dźwięki, aż do dźwięku dookólnego 5.1., kodowane w systemie MPEG-2 warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. W celu dostępu do kanałów nadawanych w tej technologii z nadajników naziemnych konieczne jest podłączenia do nich odpowiedniego dekodera. Kupując nowy telewizor należy sprawdzić, czy posiada on wymagane parametry techniczne. Klienci kablówek i odbiorcy telewizji satelitarnej nadal będą odbierać swój sygnał bez przeszkód.

W Lubuskiem problemy z zakupem dekoderów i anten mogą dotyczyć jedynie mniejszych miejscowości. Sprzęt ten można jednak kupić w większych miastach i za pośrednictwem internetu. Z przeprowadzonych kontroli wynika, że dekodery oferowane w regionie spełniają wymagania techniczne.

Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce jest jednym z najważniejszych projektów w sferze publicznej. Wdrożenie opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting-Terrestrial) naziemnej telewizji cyfrowej umożliwia nadawanie większej liczby programów telewizyjnych, poprawę ich jakości oraz dostęp do usług o charakterze interaktywnym.

Przejście na nadawanie cyfrowe to także wymóg Unii Europejskiej - 17 czerwca 2015 r. w Europie zostanie zniesiona ochrona emisji analogowej. Zmiana technologii to także korzyści ekonomiczne. Ten sposób nadawania pozwala w miejsce jednego programu analogowego emitować na tym samym kanale (multipleksie) od 7 do 8 programów cyfrowych, a zwolnione częstotliwości mogą być wykorzystane do innych celów, np. na potrzeby szerokopasmowego internetu.

W związku z planowanym wyłączeniem sygnału analogowego we wtorek do Gorzowa ma przyjechać minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Podczas dwudniowej wizyty weźmie udział m.in. w symbolicznym wyłączeniu analogowego nadawania telewizji.

Kolejne nadajniki analogowe - w Gdańsku, Iławie i w Poznaniu - mają być wyłączone 28 listopada, a kolejne, stopniowo, w 2013 r. W całym kraju proces cyfryzacji ma zakończyć się w lipcu przyszłego roku.

Wszelkie informacje na temat cyfryzacji telewizji dostępne są na stronach: cyfryzacja.gov.pl i krrit.gov.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Koniec analogowej telewizji naziemnej
Komentarze (1)
N
nikto
3 listopada 2012, 12:08
Podżyrować pożyczkę na megatel;ewizor,czy nie podżyrować?