Ludzki mózg osiągnął ewolucyjny szczyt

(fot. jepoirrier / flickr.com)
PAP / drr

Mało prawdopodobne, żeby ludzki mózg dalej ewoluował w stronę większej złożoności. Wiązałoby się to ze zbyt dużymi kosztami - informują naukowcy na łamach "Current Directions in Psychological Science".

Ludzki mózg osiągnął ewolucyjny szczyt i, w przeciwieństwie do komputerów, nie będzie się już dalej komplikował - uważają brytyjscy i szwajcarscy naukowcy.

Ich zdaniem dalsza ewolucja wiązałaby się bowiem nie tylko z korzyściami, ale i z poniesieniem kosztów. Lepsza pamięć, uwaga czy inteligencja mogłyby oznaczać stratę w innych dziedzinach.

Naukowcy przeanalizowali i podsumowali wyniki wielu badań dotyczących ludzkiego mózgu - w tym na ludziach z autyzmem, leków zwiększających koncentrację (Metylofenidat) oraz badań populacji Żydów aszkenazyjskich.

Na przykład osoby o zwiększonych zdolnościach poznawczych - sawanci (osoby upośledzone umysłowo, ale posiadające jakieś zdolności w stopniu genialnym, zazwyczaj połączone z doskonałą pamięcią) czy ludzie o pamięci fotograficznej - często cierpią na schorzenia w rodzaju autyzmu, synestezji (czyli stanu, w którym doświadczenia jednego zmysłu, np. wzroku, wywołują również doświadczenia charakterystyczne dla innych zmysłów) lub na inne przypadłości neurologiczne.

Z kolei leki typu Metylofenidat pomagają wyłącznie ludziom z obniżoną zdolnością do koncentracji, podczas gdy osoby, które nie mają z nią problemów, po zażyciu takiego leku zaczynają je mieć.

- Takie badania sugerują, że jest jakaś górna granica, do której część ludzi może rozwinąć swoje funkcje mentalne, takie jak uwaga, pamięć czy inteligencja - wyjaśnia Thomas Hills z University of Warwick (Wielka Brytania).

Jak dodaje, wystarczy przyjrzeć się złożonym czynnościom, np. prowadzeniu samochodu, gdzie umysł musi się dynamicznie koncentrować na wielu elementach zmieniających się nieustannie. Jeżeli za bardzo zwiększymy swoją zdolność koncentracji, będziemy zanadto skupiać się na pojedynczych detalach.

- To tak, jak w baśniach - kiedy przekraczamy niedozwoloną granicę, musimy ponieść karę - podsumowuje naukowiec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ludzki mózg osiągnął ewolucyjny szczyt
Komentarze (3)
Bogusław Płoszajczak
19 grudnia 2011, 16:42
Dla mnie Bóg stworzył coś co jest w tym gatunku najlepsze i co już ewaluować dalej nie może. Jstem zreszta zwolennikiem tych, którzy powątpiewają w wiele wniosków teorii ewolucji Darwina...
P
polonop
19 grudnia 2011, 11:19
No a co z tymi badaniami populacji Żydów aszkenazyjskich?
AO
ale odkrycie
19 grudnia 2011, 10:18
takie odkrycie, to bardziej bajki niż nauka ;) Zapytano pewnego razu Alberta Einsteina w jaki sposób pojawiają się odkrycia które przemieniają świat. Wielki fizyk odpowiedział: -Bardzo prosto. Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie!