Nowoczesne laboratorium lotnicze w Polsce

MNiSW / drr

Najnowocześniejsze na świecie laboratorium do testowania silników lotniczych ma powstać w podwarszawskiej Zielonce. Konsorcjum planujące uruchomienie laboratorium dostanie na ten cel 165 mln zł ze środków unijnych. Będzie to największe i najnowocześniejsze na świecie centrum badań napędów lotniczych.

W powstającym w Zielonce k. Warszawy laboratorium z najnowocześniejszą aparaturą prowadzone będą badania przemysłowe i prace rozwojowe w przemyśle lotniczym, m.in. testowanie prototypów turbin silników lotniczych i demonstratorów technologii wykorzystywanych w budowie napędów lotniczych.

Dotychczas funkcjonujące laboratoria tego typu na świecie nie są w stanie sprostać wymaganiom technologicznym nowych typów projektowanych turbin do silników lotniczych.

DEON.PL POLECA

Warto zauważyć, że masowy przepływ powietrza w komorze badawczej w laboratorium będzie wynosić 80m3/sek., co oznacza, że aparatura ta byłaby w stanie w ciągu sekundy zrobić próżnię w kawalerce o powierzchni 32 m2.

Przewiduje się, że szczytowe zapotrzebowanie na energię elektryczną laboratorium będzie wynosić ok. 30 MW, co jest porównywalne z zużyciem energii przez kilkunastotysięczne miasto. W laboratorium będą mogły być testowane turbiny każdej wielkości - od małych silników do business jet'ów do wielkich montowanych w samolotach typu Airbus A380 czy Boeing 747 (Jumbo Jet).

Placówka łączyć będzie wiedzę i doświadczenia polskich naukowców skupionych w dwóch warszawskich uczelniach technicznych (Politechnika Warszawska i Wojskowa Akademia Techniczna) z polskim i światowym przemysłem lotniczym.

Pomysłodawcą projektu jest Grupa Avio – światowy lider w produkcji modułów napędów lotniczych (w tym turbiny niskiego ciśnienia), w projekcie uczestniczą także Wojskowe Zakłady Lotnicze. Laboratorium stanowić będzie bazę infrastrukturalną do pozyskiwania grantów europejskich i zleceń od największych na świecie koncernów lotniczych. Wstępne zainteresowanie współpracą wyraziły już General Electric, Snecma oraz Pratt&Whitney.

W dniu 13 maja 2010 r. zostanie podpisana umowa o wsparcie finansowe projektu „Laboratorium Aerodynamiki Przepływów Turbinowych” między liderem koncorcjum naukowo-przemysłowego - spółką Laboratorium Badań Napędów Lotniczych „Polonia Aero” a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowoczesne laboratorium lotnicze w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.