PAP - Nauka w Polsce / wab
Podczas trwającego w Seattle 217. spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego zaprezentowano wyniki obserwacji jednego z najbardziej tajemniczych obiektów we wszechświecie - odkrytego w 2007 roku olbrzymiego, zielonego obłoku gazu.
PAP - Nauka w Polsce / wab
Nasz Wszechświat nie musiał zrodzić się w Wielkim Wybuchu. Mógł istnieć już wcześniej, kurcząc się do granic możliwości, a następnie po "Wielkim Odbiciu" zaczął się rozszerzać, co robi do tej pory. Nowy model teoretyczny, który pomoże zweryfikować te domysły, stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego.
PAP - Nauka w Polsce / wab
Amerykańska agencja kosmiczna NASA udostępniła nową wersję bezpłatnej aplikacji dla iPhone'a, iPoda oraz iPada. Program pozwala na otrzymywanie zdjęć i najnowszych informacji o misjach kosmicznych oraz śledzenie aktualnych pozycji wybranych satelitów.
PAP - Nauka w Polsce / wab
Powstała nanotechnologiczna alternatywa dla medycznych igieł i strzykawek. Metoda pozwalająca na bezinwazyjne (bezigłowe) wprowadzanie leków oraz szczepionek przez skórę wykorzystuje odpowiedniego kształtu drobinki złota oraz promieniowanie z zakresu bliskiej podczerwieni informuje "Small".
PAP / ad
Premier Donald Tusk powołał Janusza Włodarskiego na stanowisko prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Włodarski rozpocznie urzędowanie w poniedziałek 10 stycznia - poinformowała w piątek PAA.
PAP - Nauka w Polsce / wab
Najlepszymi, najmilszymi, zawsze ustępującymi i nigdy nie biorącymi napiwków kelnerami może poszczycić się restauracja "Dalu Robot" w Chinach. Jaka jest tajemnica ich sukcesu? Zatrudnia... roboty.
PAP - Nauka w Polsce / wab
Za różnorodnością języków i kultur kryje się ograniczony zasób słów prostych i uniwersalnych, określanych mianem "alfabetu myśli ludzkich". Zbiór 63 pojęć i prosta gramatyka opisująca zasady ich łączenia tworzą metajęzyk, który pozwala zdefiniować wszystkie inne słowa, wyrażenia i określenia. Uniwersalny język może służyć jako wspólna miara do opisu i porównywania wszystkich języków i kultur.
PAP / wm
Polscy studenci i doktoranci mogą zgłaszać się do konkursu na praktyki w amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Latem zwycięzcy będą gościć w Instytucie Księżycowym i Planetarnym Houston w Teksasie - informuje NASA.
PAP / wab
Dziesięcioletnia Kanadyjka jako najmłodszy człowiek świata odkryła supernową - poinformowało w poniedziałek Królewskie Towarzystwo Astronomiczne Kanady (RASC).
PAP / wab
Po raz pierwszy od lat politechniki okazały się popularniejsze od uniwersytetów - wynika z podsumowania rekrutacji na studia w roku akademickim 2010/2011, przygotowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
PAP / wab
Europejska Agencja Kosmiczna ESA opublikowała mapę lądów opracowaną na podstawie najnowszych danych satelitarnych. Od niedawna można ją zobaczyć w internecie.
PAP / wab
Niektórzy azjatyccy użytkownicy iPhone'ów skarżyli się w poniedziałek, że pierwszego roboczego dnia roku 2011 zaspali do pracy, ponieważ nie zadziałały budziki wbudowane w ich smartfonach.
PAP - Nauka w Polsce / wab
Ludzie, którzy mają większe jądro migdałowate - część mózgu sterującą emocjami - wiodą bogatsze i bardziej urozmaicone życie towarzyskie niż osoby z mniejszymi rozmiarami tej struktury - wynika z pracy, którą publikuje czasopismo "Nature Neuroscience".
PAP - Nauka w Polsce / wab
Prawie 30 robotów rozpoczęło nauczanie języka angielskiego w Korei Południowej, w ramach pilotażowego projektu wykorzystującego roboty w celach edukacyjnych.
Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne potwierdza ostrzeżenia NASA, że w 2013 r. ziemia może się znaleźć w zasięgu burzy słonecznej. Zjawiska takie nie są niczym nadzwyczajnym, zdarzają się mniej więcej raz na 11 lat. Problem wynika z faktu, że na ziemi rośnie liczba nowoczesnych aparatur, których praca może zostać zakłócona przez słoneczne zaburzenia – mówi papieski astronom br. Guy Consolmagno SJ.
PAP / wab
System szyfrowania nie do złamania stworzyli polscy naukowcy - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
PAP / wab
Zmienne pole magnetyczne skutecznie leczy ból, przyspiesza gojenie ran i poprawia wygląd blizn, jest pomocne nawet w leczeniu depresji. Twórcą metody terapeutycznej, która zyskała już uznanie, jest prof. Aleksander Sieroń ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
PAP - Nauka w Polsce / wab
Czego się nie robi w świecie zwierząt, aby zwrócić na siebie uwagę samiczki? Samiec ptaka rajskiego wykorzystuje w tym celu pewne zjawisko fizyczne. Parotia lawesii, z rodziny wróblowatych, poza tym, że posiada piękne upierzenie, potrafi sprytnie je wykorzystać, aby zwabić samiczki. Wśród męskich osobników tego gatunku przeważają poligamiści, co może tłumaczyć, dlaczego ptaki te sięgają po wyszukane metody.
PAP - Nauka w Polsce / wab
Śnieżna zima to powrót do normalności. Z anomaliami mieliśmy do czynienia w latach 1980-2000, kiedy śniegu było dużo mniej i bywały zimy całkowicie bezśnieżne - przekonuje prof. Krzysztof Błażejczyk z Zakładu Geoekologii i Klimatologii PAN. Podkreśla, że klimat jednak się zmienia.
PAP - Nauka w Polsce / wab
Chińskim inżynierom nie brak pomysłów: wyprodukowano i uruchomiono pierwszy automat do sprzedaży żywych krabów. Uruchomiony w październiku w Nankinie (wschodnie Chiny), na głównej stacji metra automat do tej pory działa bez zarzutu.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}