Przełomowe odkrycie w medycynie. Sparaliżowany mężczyzna "przemówił" za pomocą komputera

Przełomowe odkrycie w medycynie. Sparaliżowany mężczyzna "przemówił" za pomocą komputera
fot. unsplash.com

To pierwszy przypadek w historii, kiedy lekarzom udało się zamienić fale mózgowe pacjenta w zdania wyświetlane na monitorze komputera. To ważny krok w kierunku przywrócenia możliwości komunikacji osobom, które nie są w stanie mówić.

Jak podkreślają naukowcy, którzy brali udział w badaniu, to pierwszy taki przypadek w historii, kiedy fale mózgowe sparaliżowanego pacjenta zostają odczytane przez komputer i przeniesione na ekran monitora. Co prawda dalsze badania nad rozwojem technologii mają zająć jeszcze wiele lat, jednak wynalazek stanowi istotny punkt zwrotny na drodze do komunikacji osób niepełnosprawnych ze światem.

DEON.PL POLECA
- Większość z nas przyjmuje za pewnik łatwość komunikowania się za pomocą mowy - powiedział dr Edward Chang, neurochirurg z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, który kierował pracami. - To ekscytujące, że jesteśmy na samym początku nowego rozdziału, nowej dziedziny, aby zmniejszyć problemy pacjentów, którzy utracili zdolność werbalnej komunikacji - dodał badacz.

Sparaliżowany pacjent wraca do komunikacji ze światem

Dr Chang wraz z zespołem opracował tzw. "neuroprotezę mowy". Urządzenie jest w stanie dekodować fale mózgowe, które u zdrowych ludzi odpowiadają za drobne ruchy szczęki, warg, krtani i języka. Eksperyment przeprowadzono na mężczyźnie, który zgłosił się na ochotnika. Miał 30 lat i kiedy był nastolatkiem doznał udaru pnia mózgu wynikiem czego był paraliż, który pozbawił go możliwości mowy.

DEON.PL POLECA

Eksperyment rozpoczął się od umieszczenia elektrod na powierzchni tego obszaru mózgu, który odpowiada za kontrolowanie mowy. Przez jakiś czas komputer analizował wzorce mowy pacjenta, który wypowiadał popularne słowa. Ostatecznie maszyna była w stanie odczytać 50 słów, które łącznie mogły ułożyć się w ponad 100 zdań.

Po pewnym czasie mężczyzna był w stanie odpowiadać na zadane mu pytania. Odpowiedź ukazywała się na ekranie, jednak nie była odczytywana głosowo przez maszynę.

- Słowo pojawia się na ekranie po około trzech do czterech sekund, gdy mężczyzna próbuje je wypowiedzieć - powiedział główny autor projektu David Moses, inżynier w laboratorium Chang. - To nie jest tak szybkie, jak mówienie, ale szybsze niż wystukiwanie odpowiedzi - dodał.

Praca kalifornijskich uczonych została zrecenzowana przez badaczy między innymi z Harvard Leigh Hochberg. Nazwali oni eksperyment "pionierskim osiągnięciem".

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. ks. Jarosław Jagiełło

Seria wydawnicza "Polska filozofia chrześcijańska w XX wieku" obejmuje monograficzne opracowanie myśli 13 wybitnych przedstawicieli tego nurtu filozofii, działających zwłaszcza w XX wieku i na początku wieku XXI (Mieczysław Gogacz, Piotr Lenartowicz, Stanisław Kamiński, Kazimierz...

Skomentuj artykuł

Przełomowe odkrycie w medycynie. Sparaliżowany mężczyzna "przemówił" za pomocą komputera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.