Rola telefonu komórkowego wśród współczesnej młodzieży
Zgodnie z definicją telefon komórkowy jest urządzeniem telekomunikacyjnym pozwalającym naprowadzenie rozmów za pośrednictwem połączenia bezprzewodowego. Jego podstawową funkcją powinna być więc możliwość łatwego komunikowania się. I może tak było, z chwilą wprowadzenia urządzenia na rynek. Teraz jednak jego przeznaczenie uległo pewnej znaczącej zmianie.
Pierwsze próby zaprojektowania i stworzenia telefonu komórkowego podjęto już w latach 40. i 50. XX wieku. Efekt tych prac nie przypominał tego innowacyjnego urządzenia, jakie dziś powszechnie jest używane. Wprawdzie sprzęt zapewniał możliwość połączenia bezprzewodowego, jednak jego duży rozmiar i wielki ciężar nie pozwalały na mobilność, a tym samym prowadzenie rozmów z dowolnego miejsca. Pierwszy telefon komórkowy, który użytkownik mógł w miarę swobodnie przenosić, stworzono w latach 70. Ważył około 1 kilograma, miał kształt cegły i nie był zbyt wygodny w użyciu.
Sprzęt udostępniony przez firmę Motorola nie pozwalał ponadto na prowadzenie dłuższych rozmów, ponieważ bateria ulegała rozładowaniu już po niespełna godzinie. Mimo że urządzeniom tym daleko było do dzisiejszych standardów, to jednak zainicjowały rozwój współczesnej telefonii komórkowej i technologii mobilnej.
Posiadaczem telefonu komórkowego jest dziś niemal każdy, a dostępny na rynku sprzęt jest nie tylko mały i praktyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Dla dorosłych urządzenia te to możliwość szybkiego komunikowania się i wymiany informacji, dlatego nie tylko sami je posiadają, ale też kupują je swoim dzieciom. Już siedmiolatki posiadają przy sobie telefony komórkowe, które dla nich nie są tylko urządzeniem pozwalającym na prowadzenie rozmów czy wysyłanie sms-ów. Najmłodsi cenią je ze względu na inne funkcje, przede wszystkim możliwość słuchania muzyki, robienia zdjęć czy grania. Sam telefon wizualnie musi prezentować się ciekawie, dlatego niezbędny jest kolorowy wyświetlacz i ciekawa obudowa.
Telefony komórkowe jeszcze większą atrakcją są dla nastolatków, dla których wielofunkcyjność sprzętu to dostęp do informacji, ale też gwarancja rozrywki. Wśród młodzieży można zauważyć prawdziwą fascynację technologią komórkową i urządzeniami mobilnymi, która jest niemal nieodłącznym elementem życia. Kolorowy wyświetlacz, ciekawa obudowa czy proste gry już nie wystarczają. Młody człowiek doskonale znający współczesną technologię oczekuje sprzętu wysokiej jakości, który bynajmniej nie będzie wykorzystywany tylko do prowadzenia rozmów czy wysyłania sms-ów. Standardem jest telefon komórkowy wyposażony w budzik, notes, kalkulator czy organizator, a nawet latarkę. Wybór telefonu komórkowego zależy też od jakości wbudowanego aparatu cyfrowego i kamery, systemu GPS, dostępu do Internetu, by można przeglądać zasoby sieci, oglądać filmy czy wysyłać maile. Telefon komórkowy ma być w zasadzie małym, przenośnym komputerem, który dostarczy informacji i rozrywki w dowolnym miejscu.
Młodzi ludzie nie rozstają się ze swoimi smartfonami prawie nigdy. Widać to na ulicy, w autobusie, w centrach handlowych, przychodniach i wielu innych miejscach. O powszechności tych urządzeń w kontekście prowadzenia komunikacji świadczy fakt, że coraz częściej są wykorzystywane przez różne instytucje. Banki informują klientów o nowych ofertach, przychodnie medyczne przypominają pacjentom o wizytach lekarskich, nawet Kościół w niektórych częściach świata czy regionach Polski transmituje msze i udostępnia materiały multimedialne.
Młodzież docenia te aspekty wykorzystywania telefonii komórkowej, zwłaszcza że traktuje technologię mobilną jako nieodłączną część życia, element niezbędny we współczesnym świecie, który ułatwia wzajemny kontakt. Postawę młodego człowieka dostrzegają też producenci, którzy wypuszczają na rynek smartfony wyposażone w coraz bardziej zaawansowaną technologię.
Źródło: teleKROWA.pl
Skomentuj artykuł