Te pszczoły ewoluowały i stały się mięsożerne. Naukowcy szukają przyczyn

Te pszczoły ewoluowały i stały się mięsożerne. Naukowcy szukają przyczyn
fot. depositphotos.com
PAP / ml

Choć pszczoły to typowi wegetarianie, mało znany gatunek bezżądłowej pszczoły tropikalnej w toku ewolucji stał się mięsożerny, prawdopodobnie z powodu intensywnej rywalizacji o nektar - informuje pismo „mBio“.

„To jedyne pszczoły na świecie, które ewoluowały, aby korzystać ze źródeł pokarmu niewytwarzanych przez rośliny, co jest dość niezwykłą zmianą w nawykach żywieniowych” – powiedział entomolog z University of California w Riverside (UCR), Doug Yanega.

Pszczoły miodne, trzmiele i pszczoły bezżądłowe mają jelita skolonizowane przez te same pięć głównych mikroorganizmów. „W przeciwieństwie do ludzi, których jelita zmieniają się z każdym posiłkiem, większość gatunków pszczół zachowała te same bakterie przez około 80 milionów lat ewolucji” – powiedziała Jessica Maccaro, doktorantka entomologii UCR.

Tak radykalna zmiana w sposobie odżywiania nasunęła naukowcom z UCR podejrzenie, że bakterie jelitowe mięsożernych pszczół mogą być zupełnie inne niż w przypadku pozostałych gatunków.

DEON.PL POLECA

Pszczoły stały się mięsożerne

Badania terenowe przeprowadzono w Kostaryce. Naukowcy pozostawiali na gałęziach drzew świeże kawałki surowego kurczaka, posmarowane wazeliną, aby odstraszyć mrówki. Przynęty zwabiły zarówno poszukiwane pszczoły, jak i pokrewne gatunki, które oportunistycznie żywią się mięsem w celu uzyskania białka.

Zwykle pszczoły bezżądłowe mają na tylnych odnóżach koszyczki do zbierania pyłku - pólka otoczone szpalerem zmodyfikowanych włosków. Jak się okazało, pszczoły żywiące się padliną wykorzystują te same struktury do zbierania przynęty. „Miały małe koszyki z kurczakiem” - powiedział Quinn McFrederick, entomolog UCR.

Dla porównania zespół zebrał również pszczoły bezżądłowe, które żywią się zarówno mięsem, jak i pyłkiem, a niektóre - tylko pyłkiem. Analizując mikrobiomy wszystkich trzech rodzajów pszczół, odkryli najbardziej ekstremalne zmiany u pszczół wyłącznie mięsożernych.

„Mikrobiom pszczół-sępów jest wzbogacony w bakterie lubiące kwas, których nie mają ich krewni – powiedział McFrederick. - Te bakterie są podobne do występujących u prawdziwych sępów, a także hien i innych żywiących się padliną, prawdopodobnie po to, aby chronić je przed patogenami, które pojawiają się na padlinie”.

Jedną z bakterii obecnych u pszczół sępów jest Lactobacillus, która znajduje się w wielu sfermentowanych produktach spożywczych, takich jak jogurt. Odkryto również, że zawierają Carnobacterium, które są związane z trawieniem mięsa. „To dla mnie szalone, że pszczoła może zjadać martwe ciała. My moglibyśmy zachorować, ponieważ wszystkie drobnoustroje na mięsie konkurują ze sobą i uwalniają toksyny, które są dla nas bardzo niebezpieczna ” – zaznaczyła Maccaro.

To nie jedyna niezwykła cecha tych pszczół. „Chociaż nie mogą żądlić, nie wszystkie są bezbronne, a wiele gatunków jest całkiem nieprzyjemnych – wskazał Yanega. - Wiele z nich gryzie, a kilka wytwarza w szczękach wydzieliny powodujące pęcherze i bolesne rany”.

Chociaż opisywane pszczoły żywią się mięsem, ich miód jest podobno nadal słodki i jadalny. „Przechowują mięso w specjalnych komorach, które są zamykane przez dwa tygodnie, zanim uzyskają do niego dostęp, a te komory są oddzielone od miejsca przechowywania miodu” – wyjaśniła Maccaro.

Dalsze badania będą mieć na celu poznanie genomów wszystkich bakterii, a także grzybów i wirusów w organizmach wyjątkowych pszczół, aby dowiedzieć się więcej o roli drobnoustrojów w ogólnym zdrowiu tych owadów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Michał Heller

Na co dzień jesteśmy spętani więzami czasu. Dzień goni za dniem, chwila goni za chwilą. Nawet krótki wypoczynek upycha się gdzieś między obowiązkami. A kazanie – wysłuchane lub może przeczytane – rozrywa ten napięty ciąg...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Te pszczoły ewoluowały i stały się mięsożerne. Naukowcy szukają przyczyn
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.