Wiatrak napędzany ciężarówkami

Pęd powietrza wzbudzany na kilka sekund, ale bardzo silny, nazywany jest wiatrem zakłócanym (fot. johnnyalive / flickr.com)
PAP - Nauka w polsce / slo

Nowy typ wiatraka napędzanego podmuchem powietrza wzbudzanym przez ciężarówki i podobne pojazdy z ciężkimi ładunkami przechodzi badania przy jednej z francuskich autostrad. Organizatorzy badania chcą zmierzyć, ile energii elektrycznej można uzyskać tą metodą.

Doświadczalny wiatrak postawiono przy autostradzie A6 łączącej Paryż z Lyonem - powiedział Bernard Aversenq, który kieruje projektem prowadzonym przez firmę APRR.

Pęd powietrza wzbudzany na kilka sekund, ale bardzo silny, nazywany jest wiatrem zakłócanym - wyjaśnił.

Według APRR codziennie około 5 tysięcy pojazdów z ciężkimi ładunkami pokonuje część A6, przy której zainstalowano wiatrak.

Jeśli wyniki doświadczenia okażą się obiecujące, wiatraki tego typu będą mogły dostarczać energii potrzebnej do zasilania urządzeń instalowanych przy autostradach i zużywających do 2 kWh: kamer, świetlnych tablic informacyjnych itp.

- Koszty położenia kabli i konserwacji tych urządzeń elektrycznych są bardzo wysokie, rzędu dziesiątek tysięcy euro - tłumaczy Aversenq, podkreślając znaczenie niezależnych urządzeń energetycznych w przyszłych obiektach i przy budowie nowych autostrad.

- Testowaliśmy najpierw małe modele turbin wiatrowych "normalnych". Ale nie dają one wystarczająco dużo energii i trzeba uzupełniać ją z baterii, paneli słonecznych - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wiatrak napędzany ciężarówkami
Komentarze (1)
R
rabarbar
13 sierpnia 2010, 09:51
energia odnawialna, to zawsze pozytywna inwestycja, szczegolnie przy autostradzie, gdzie poziom zanieczyszczenia srodowiska jest juz i tak calkiem spory. oby tylko nie korzystac przy jakichkolwiek inwestycjach zwiazanych z wiatrakami z usulug firmy Ekoenergia, bo z tego, co czytalem ostatnio, to potrafia zainstalowac wiatraki z odzysku, ktore niestety maja popsute podzespoly, a firma sie do naprawy nie kwapi... biorac pod uwage, ze sa to inwestycje na pokazne sumy, to skala strat inwestora moze sie okazac bardzo dotkliwa