Zapytano Polaków o to, jak zmiany klimatu wpłyną na ich okolicę

Zapytano Polaków o to, jak zmiany klimatu wpłyną na ich okolicę
fot. depositphotos.com

W opinii ponad 3/4 badanych aktualne zmiany klimatu przynoszą w większości negatywne skutki, tylko 6 proc. uważa, że pozytywne. 67 proc. respondentów jest zdania, że zmiany klimatu w umiarkowanym lub w większym stopniu zaszkodzą im samym.

Katastrofy naturalne lub wywołane przez człowieka, zanieczyszczenie powietrza, zanikanie gatunków roślin i zwierząt, to - w opinii respondentów badania - najczęstsze zagrożenia, które mogą mieć miejsce w okolicy ich zamieszkania na skutek zmian klimatu.

W opinii ponad 3/4 badanych aktualne zmiany klimatu przynoszą w większości negatywne skutki, tylko 6 proc. uważa, że pozytywne. 67 proc. respondentów jest zdania, że zmiany klimatu w umiarkowanym lub w większym stopniu zaszkodzą im samym. Prawie połowa badanych co najmniej kilka razy w miesiącu rozmawia na tematy związane ze środowiskiem i jego zmianami podczas rozmowy z rodziną lub znajomymi- wynika z raportu z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. zmian klimatu.

Prawie 90 proc. respondentów uważa, że jest konieczność ograniczania emisji gazów cieplarnianych i związaną z tym transformację niskoemisyjną, czyli zmianę sposobu wytwarzania energii i stopniowego zastępowanie paliw kopalnych innymi źródłami energii, w tym głównie odnawialnymi.

DEON.PL POLECA


Ponad połowa z nich jest zdania, że transformacja niskoemisyjna powinna być traktowana priorytetowo. W opinii badanych, wymiana wysokoemisyjnych elektrowni na odnawialne źródła energii jest najpotrzebniejsza w transformacji niskoemisyjnej (72 proc.). Następnie respondenci wymieniali: zmianę codziennych nawyków konsumenckich (54 proc.), ekologiczne rolnictwo (41 proc.), ocieplanie budynków (39 proc.), rozwój elektromobilności (29 proc.) i energetyki jądrowej (22 proc.).

Z badania wynika, że prawie 60 proc. mieszkańców Polski jest gotowych na ponoszenie wyższych kosztów energii i paliw, zakładając, że będą one stanowiły źródło finansowania transformacji niskoemisyjnej.

Z kolei problem z zasobami wodnymi w Polsce dostrzega 6 na 10 mieszkańców kraju. Tworzenie zbiorników retencyjnych (36 proc.), zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej (34 proc.), oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym (28 proc.), budowa lub rozbudowa systemów melioracyjnych (17 proc.) oraz sadzenie drzew i krzewów (16 proc.) są zdaniem badanych najbardziej skutecznymi sposobami na przeciwdziałanie zjawisku suszy.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 16 – 17 listopada ub.r. za pomocą techniki CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview), czyli wywiadów telefonicznych dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ogólnopolska próba badanych w wieku 15 lat i więcej została dobrana losowo i jest reprezentatywna ze względu na zmienne demograficzne, takie jak: płeć, wiek i miejsce zamieszkania.

Źródło: PAP / ml

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller

Co to znaczy, że wszechświat się rozszerza? 
Czy Wielki Wybuch rzeczywiście był jego początkiem? 
Dlaczego nocne niebo nie świeci jednostajnym blaskiem? 
Czy wszechświat można uważać za układ izolowany?

Michał...

Skomentuj artykuł

Zapytano Polaków o to, jak zmiany klimatu wpłyną na ich okolicę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.