Noc Muzeów - wydarzenia w całej Polsce

(fot. Staś Małolepszy / flickr.com / CC BY-SA-NC 2.0)
PAP / wm

Prezentacja dokumentów SB o inwigilowaniu piłkarzy - w Warszawie, lekcja historii na basenie we Wrocławiu oraz obserwacje nieba przez teleskop i lornetkę w Potarzycy (Wielkopolska) to niektóre z atrakcji zaplanowanych na sobotnią Noc Muzeów w Polsce.

Jak się przewiduje, tegoroczna Noc Muzeów, w 100 miejscowościach w Polsce, może przyciągnąć nawet milion zwiedzających. Najwięcej placówek - 204 - otworzy drzwi w Warszawie. Będą to głównie muzea, ale także galerie, biblioteki, domy kultury, kościoły, Pałac Prezydencki, Belweder i niektóre ministerstwa.

Warszawa

W Noc Muzeów zaangażował się także Instytut Pamięci Narodowej. Propozycja IPN dla zwiedzających to np., w związku ze zbliżającym się Euro 2012, prezentowanie - w głównej siedzibie Instytutu przy ul. Towarowej - dokumentów pokazujących, jak w PRL służba bezpieczeństwa śledziła i pilnowała sportowców, zwłaszcza piłkarzy.

Chodzi nie tylko o tzw. zabezpieczanie meczów piłkarskich, do czego mobilizowano spore siły milicji. Także o inwigilację - np. akta o kryptonimie "Mexico", dotyczące pobytu polskiej drużyny na Mistrzostwach Świata w Meksyku w 1986 r. Będzie można zobaczyć także fotografie z meczu piłkarskiego Lechia - Juventus, rozegranego w 1983 r. w Gdańsku, na którym był Lech Wałęsa.

Wrocław

Wrocławianie w Noc Muzeów będą mogli m.in. skorzystać z nietypowej lekcji historii, która odbędzie się na basenie. Ośrodek "Pamięć i Przyszłość", wraz z Teatrakcją, przygotował spektakl "Wielki PLUSSSK!", poświęcony wrocławskiemu sportowcowi Markowi Petrusowi, który 59 lat temu ustanowił rekord świata w pływaniu.

W Potarzycy (Wielkopolska) Stowarzyszenie Oświatowe i Planetarium im. Andrzeja Owczarka zaproponuje publiczności obserwacje nieba przez teleskop i lornetkę. - Na sobotni wieczór i noc zapowiadana jest czysta, księżycowa pogoda, która umożliwi gościom oglądanie Saturna i Marsa. Poszukamy również obiektów mgławicowych i galaktyk - zachęcają organizatorzy. Niebo w planetarium w Potarzycy podzielono na 24 obszary, a projektor wyświetla 6 tys. gwiazd. Wyświetlane są też meteory, zorza polarna, zaćmienia Słońca i Księżyca.

Łódź

W Łodzi na zwiedzających czekają m.in. atrakcje kulinarne w stylu PRL. Muzeum Fabryki zorganizuje piknik "Stołówka fabryczna". Goście skosztują dań, jakie były przyrządzane w robotniczej kuchni. Zorganizowana zostanie ponadto miniwystawa o barach mlecznych w PRL. Muzeum mieści się w zrewitalizowanych budynkach fabryki włókienniczej, założonej przez Izraela Poznańskiego w XIX w.

Kieleckie

W Kieleckiem zaplanowano wydarzenia, które zaciekawią miłośników literatury oraz detektywów amatorów. W Oblęgorku, gdzie mieści się Muzeum Henryka Sienkiewicza, odbędzie się zabawa terenowa "Wokół tusculum Sienkiewicza". Uczestnicy będą odkrywać uroki i sekrety parku przy pałacu w Oblęgorku. Poprowadzą ich pełne humoru logiczne zagadki. Po drodze zwiedzający będą mieli szansę zapoznać się z ciekawymi okazami fauny i flory w dawnej posiadłości pisarza i z zachowanymi śladami jego obecności. Podobną zabawę, pod hasłem "Poszukiwanie zaginionego skarbu", zorganizuje Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. - Tropiciele skarbu" odnajdą ścieżki, którymi chadzał Żeromski, poznają wiele tajemnic i zapomnianych historii.

Poznań

W Poznaniu w Centrum Kultury Zamek odbędzie się pokaz zdjęć w ramach wystawy World Press Photo, a Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe zaprosi na spotkanie poświęcone pismu arabskiemu. Z kolei w Zakopanem, w galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Witkiewicza, odbędzie się wystawa obrazów Witkacego.

Szczecin

W Szczecinie Muzeum Techniki i Komunikacji zamiast Nocy Muzeów zorganizuje w sobotę "Dzień Muzeum". - Remont ulicy Niemierzyńskiej zmusza nas do zmiany godzin zwiedzania podczas Nocy Muzeów. Muzeum Techniki będzie czynne od godz. 10. Wstęp jest darmowy. O godz. 19 wpuszczamy ostatnich gości. O godz. 20 zamykamy bramy muzeum - wyjaśniono. Atrakcją Dnia Muzeum będzie m.in. poddawany rekonstrukcji samochód syrena sport. - Głodni nie tylko wrażeń motoryzacyjnych mogą za symboliczną opłatę posilić się wojskową grochówką - dodali organizatorzy.

- Syrena - ten pierwszy polski samochód mógł powstać dopiero po śmierci Stalina, który nie zgadzał się na rozwój przemysłu motoryzacyjnego w PRL-u. Kilka miesięcy po pogrzebie sowieckiego przywódcy rząd i Komitet Centralny Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wydały wspólne oświadczenie o produkcji samochodu dla racjonalizatorów, przodowników pracy, aktywistów, naukowców i przodujących przedstawicieli inteligencji. Ów samochód dla elity PRL miał silnik wyjęty z motopompy strażackiej, jedną wycieraczkę i sporo części z dużo większej warszawy - tak "biografię" auta opisuje szczecińskie muzeum.

Muzeum Historii Żydów Polskich

Spacery po historycznych warszawskich trasach, zabawy dla dzieci, wystawy, turniej piłkarski - to niektóre wydarzenia przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich na sobotnią Noc Muzeów.

Imprezy przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich na sobotnią Noc Muzeów rozpoczną się w sobotę już w południe, kiedy z różnych punktów miasta ruszą wycieczki po historycznych szlakach, prowadzone przez przewodników. Spod Pałacu Kultury i Nauki od strony pl. Defilad ruszy grupa, którą Jagna Kofta poprowadzi po warszawskich szlakach Janusza Korczaka.

Pod pomnikiem Powstania Warszawskiego 1944 przy ul. Długiej zbierze się natomiast grupa chętnych do odbycia wycieczki "Muranów śladami kobiet", która poprowadzi Barbara Klimek. - Poznamy życie i dokonania kobiet związanych z Muranowem, których działania odcisnęły silne piętno na rzeczywistości, a o których mało się mówi. Zastanowimy się nad tym, czy historia ma płeć i dlaczego często tak się dzieje, że dokonania kobiet popadają w zapomnienie - zapowiadają organizatorzy.

Pod Muzeum Więzienia Pawiak na ul. Dzielnej zbierze się grupa uczestników wycieczki "Półświatek dawnej Warszawy", podczas której będzie można poznać ulice i miejsca dawnej Warszawy, które uchodziły za rewiry przestępców. Uczestnicy spaceru będą musieli zdobyć sekretne informacje, pomocne przy rozwikłaniu zagadki kryminalnej, rozszyfrować krótkie teksty pisane w jidysz oraz zanalizować teksty źródłowe w poszukiwaniu śladów nieistniejących już ulic. Spacer poprowadzi Marzena Szugiero.

Wszystkie grupy spotkają się o godz. 14.00 na skwerze Willy Brandta przy budynku Muzeum Historii Żydów Polskich, gdzie rozpocznie się Piknik Sportowy. Rozegrany zostanie turniej piłkarski z udziałem sześciu drużyn, cztery z nich wystawia Etnoliga (organizacja integrująca przez piłkę nożną przedstawicieli różnych narodowości mieszkających w Warszawie), pozostałe dwie to grupa Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej oraz pracownicy Muzeum Historii Żydów Polskich.

Przez całe popołudnie Klub Sportów Miejskich "Skarpa" organizować będzie zabawy i gry dla dzieci m.in. chodzenie po linie, grę w gumę i frisbee, odbędzie się też happening malarsko-rysowniczy o tematyce sportowej. Fundacja dla Wolności zorganizuje gry i zabawy sportowe dla dzieci pod hasłem "Piłka ma wiele barw", a stowarzyszenie "Nigdy Więcej" - inicjator kampanii "Wykopmy rasizm ze stadionów" - przygotuje wystawę o wielokulturowości w polskim futbolu.

O godzinie 14 otwarta zostanie wystawa o osiągnięciach Akiby Rubinsteina, przedwojennego arcymistrza szachowego pochodzenia żydowskiego, przygotowana przez Polski Związek Szachowy. Tomasz Lissowski wygłosi wykład na temat przedwojennych szachistów-arcymistrzów żydowskiego pochodzenia. O godzinie 14 rozpoczną się warsztaty szachowe dla dzieci przeprowadzane przez Fundację Szachy w Szkołach, odbędzie się też symultana szachowa z udziałem tegorocznego mistrza Polski w szachach - Mateusza Bartla.

O godzinie 20 odbędzie się wernisaż wystawy "Warszawscy Sportowcy", na której będzie można zobaczyć zdjęcia przedwojennych żydowskich sportsmenów. Podczas wernisażu na cymbałach zagra Aleks Jacobowitz.

Noc Muzeów obchodzona jest w Polsce od 2003 r. Z roku na rok w darmowym nocnym zwiedzaniu uczestniczy coraz więcej osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Noc Muzeów - wydarzenia w całej Polsce
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.