Obchody Dnia Dziecka w warszawskich instytucjach kultury

(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Warsztaty dubbingowe, premiery spektakli teatralnych, podwórkowe zabawy, koncerty i piknik rodzinny - to część atrakcji zaplanowana przez warszawskie instytucje kultury z okazji Dnia Dziecka. Wydarzenia będą się odbywały od 28 maja do 12 czerwca m.in. w Nowym Teatrze i Zachęcie.

Tydzień Dziecka to wspólna inicjatywa 13 warszawskich publicznych instytucji kultury powstała we wsparciu Biura Kultury m. st. Warszawy. W ciągu 9 dni w m.in. muzeach i teatrach będą odbywały się specjalne atrakcje dla najmłodszych przygotowane przez artystów, pedagogów i animatorów. Prócz tego wydarzenia zaplanowały także inne instytucje kultury, jak np. Narodowy Instytut Audiowizualny.

Obchody Dnia Dziecka rozpoczną się w najbliższy weekend w PROM-ie Kultury na Saskiej Kępie. Dla dzieci w sobotę zagrają zespoły Smyki na Kępie i Orkiestra Warsaw Camerata, a w niedzielę - legendarne Fasolki.

DEON.PL POLECA

W siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia tydzień później wystąpi kompozytorka, piosenkarka oraz autorka tekstów piosenek Aida Kosojan-Przybysz. Na Grochowskiej odbędą się także m.in. warsztaty dla najmłodszych z beatboxu, pantomimy, grafiki warsztatowej i tworzenia figurek z masy cukrowej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej 4 czerwca organizuje wycieczkę do domu Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie, podczas gdy w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w tym czasie będzie się odbywał piknik rodzinny.

Bohaterami Dnia Dziecka w Muzeum Polin będą król Maciuś i Alicja w Krainie Czarów, która to kraina - jak zapowiada instytucja - na jeden dzień powstanie w parku dookoła budynku instytucji. Na terenie Krainy Czarów dzieci będą mogły wziąć udział m.in. w warsztatach z ręcznego robienia cukierków, hebrajskiego alfabetu i krykieta, a także w zajęciach tłumaczonych na Polski Język Migowy. Prócz tego muzeum oferuje darmowe zwiedzanie wystawy "Frank Stella i synagogi dawnej Polski" oraz interaktywny koncert dla dzieci organizowany przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia.

W Centrum Sztuki Współczesnej wydarzenia - warsztaty i spotkania kreatywne dla rodzin z dziećmi w wieku 0-12 lat - inspirowane są wystawą "Rzeczy robią rzeczy". Odbędą się np. koncerty interaktywne, warsztaty lalkowe i skarpetkowe oraz spotkanie z Justyną Bednarek i Danielem de Latourem - autorami książki "Niezwykłe przygody dziesięciu skarpetek", laureatami Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy w kategorii Literatura Dziecięca za tekst i ilustracje. W Kinie.Lab zaprezentowane zostaną filmy animowane, m.in. "Aston i kamyki", "Jak to się dzieje" i "Niesforny bit".

W Zachęcie program skonstruowano wokół wystaw Teresy Murak i ekspozycji "Podróżnicy" i zróżnicowano według kategorii wiekowych. Przedszkolaki będą np. rysować mapę skarbów, uczniowie szkół podstawowych sprawdzać, czy ze słów da się stworzyć obraz albo przełożyć je na dźwięk, a gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych rozmawiać o sztuce współczesnej na przykładach dzieł z kolekcji Zachęty.

Muzeum Warszawy przygotowało program zarówno dla odkrywców prawobrzeżnej Warszawy, jak i dla zapalonych muzealników. Na Pradze będzie można m.in. zwiedzić siedzibę muzeum, stworzyć kolaż, spacerować po Bródnie szlakiem miejscowych rzeźb albo uczyć się drukarstwa i ilustracji. Centrum Interpretacji Zabytku proponuje za to np. zajęcia "Z czego składa się kamienica?", "Staromiejskie malowidła", "Podróże z UNESCO" i "Zawód: architekt".

Także stołeczne sceny z okazji Dnia Dziecka zaplanowały specjalne pokazy spektakli. Teatr Studio zaprasza najmłodszych widzów na przedstawienie "Jak zostałam wiedźmą" (reż. Agnieszka Glińska), a Teatr Powszechny nastolatków na "Iwonę, księżniczkę z Burbona" (reż. Magda Fertacz). W Teatrze Syrena zaprezentowany zostanie "Kot w butach" (reż. Jacek Bończyk) i "Dzieci z Bullerbyn" (reż. Krzysztof Jaślar). W TR Warszawa odbędą się natomiast warsztaty teatralno-miejskie inspirowane tematyką premierowego "Roberta Robura" dla dzieci w wieku od 2 do 8 lat.

Premiery nowych spektakli dla dzieci odbędą się w Teatrze Polonia oraz Międzynarodowym Centrum Kultury Nowy Teatr. W Polonii białostocki Teatr Papahema zaprezentuje 28 kwietnia po raz pierwszy "Alicję po drugiej stronie lustra" w reż. Przemysława Jaszczaka, a w Nowym Teatrze w Dzień Dziecka po raz pierwszy pokazany zostanie "Piotruś Pan" w reż. Łukasza Kosa.

W Narodowym Instytucie Audiowizualnym szereg wydarzeń dla dzieci odbędzie się przy ul. Wałbrzyskiej, na dziedzińcu siedziby Instytutu. Stanie tam wielki słoń - rzeźba dźwiękowa "Alicja". Prócz tego odbędzie się pokaz filmu "Proszę słonia" w reż. Witolda Giersza na podstawie książki Ludwika Jerzego Kerna oraz adresowane dla dzieci w wieku od 8 do 12 roku życia warsztaty dubbingowe prowadzone przez aktorkę i reżyserkę dubbingu Ewę Kanię oraz realizatorkę dźwięku Urszulę Ziarkiewicz. Zaplanowano również wernisaż wystawy multimedialnej ze studia miniatur filmowych (m.in. filmy "Pchła Szachrajka", "Małpa w kąpieli" i "Piesek w kratkę") oraz całodzienne parkowe zabawy - dostępne dla dzieci będą np. kometki i gumy do skakania.

Pierwszego czerwca rozpocznie się także 4. edycja Festiwalu Filmowego dla Dzieci i Młodzieży "Kino w trampkach". W kinach Luna, Wisła i w ursynowskim Multikinie będą wyświetlane filmy w 8 sekcjach, w tym 4 konkursowych. Tematy sekcji to m.in. "Dziecięce olśnienia i rozśpiewane filmy". Festiwal potrwa do 12 czerwca, pokazom filmów będą towarzyszyły wydarzenia dodatkowe, np. filmowe lekcje wychowawcze i spacery po filmowej Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obchody Dnia Dziecka w warszawskich instytucjach kultury
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.