Od piątku w Łodzi będzie komiksowo

Od piątku w Łodzi będzie komiksowo
(fot. komiksfestiwal.com)
PAP / drr

Argentyński rysownik Eduardo Risso i amerykański scenarzysta Brian Azzarello - znani z serii "100 naboi" i komiksów o "Batmanie" oraz Brytyjczyk Simon Bisley, twórca komiksów "Lobo" - to gwiazdy 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, który w piątek rozpocznie się w Łodzi.

Festiwal, który uważany jest za największą imprezę komiksową w tej części Europy, od ponad 20 lat przyciąga do Łodzi twórców historyjek z dymkiem, a przede wszystkim miłośników komiksu. W tym roku w programie trzydniowej imprezy znajdzie się ponad 20 wystaw, spotkania z artystami, warsztaty dla twórców i koncerty.

Festiwal odwiedzi w tym roku kilkudziesięciu autorów z Polski i zagranicy, w tym laureaci nagrody Eisnera - najważniejszej na świecie nagrody komiksowej - Eduardo Risso, Simon Bisley oraz Brian Azzarello, który już przyjechał do Łodzi.

DEON.PL POLECA

Azzarello powiedział PAP, że jest szczęśliwy, że w końcu mógł przyjechać na łódzki festiwal i będzie mógł poznać polskich twórców komiksu. Przyznał, że inspiracje na komiksowe scenariusze czerpie z "prawdziwego życia". - Czytam trzy gazety dziennie i z tego czerpię inspiracje. Inspiruje mnie również przestępczość, czy to nie jest okropne? - mówił.

Jak powiedział PAP szef Festiwalu Adam Radoń specjalnym gościem imprezy będzie Japończyk Akira Yamaoka, autor muzyki do gier komputerowych, a także do ich ekranizacji m.in. ścieżki dźwiękowej do "Silent Hill". Yamaoka uświetni sobotnią galę, podczas której wystąpi z zespołem Cool Kids Of Death.

Na festiwalu gościć będą także m.in. Grzegorz Rosiński, ilustrator i plakacista wykładowca Royal College of Arts Andrzej Klimowski oraz jego żona Danuta Szejbal - scenografka i malarka. Klimowski i Szejbal są autorami komiksowej wersji "Bajek Robotów" Stanisława Lema, które ukażą się w sprzedaży w listopadzie. Fani będą mieli okazję spotkać się również z rosyjskimi rysownikami Askoldem Akiszynem i Miszą Zasławskim - autorami komiksowej adaptacji powieści "Mistrz i Małgorzata".

Największą atrakcją dla dzieci będą spotkanie i warsztaty z fińskim rysownikiem serii "Kaczor Donald" Kari Korhonenem. Zaplanowano też panele z redaktorami dziecięcych pism publikujących komiksy.

Festiwal to także liczne wystawy, których w tym roku będzie ponad 20. Widzowie zobaczyć będą mogli ekspozycje m.in. komiksu belgijskiego oraz twórczość Marka Szyszko, Edwarda Lutczyna, Jerzego Wróblewskiego, Tadeusza Raczkiewicza, Janusza Christy oraz wystawę w hołdzie Szalocie Pawel. Nowością jest Strefa "Black and white", czyli prezentacja czarno-białych prac twórców komiksu.

Na festiwalu swoją premierę będzie miał siódmy album komiksowy z serii CityStories, który powstał pod patronatem polskiej prezydencji w UE. W tym roku współautorami komiksu obok Polaków są artyści z Brukseli.

Tradycyjnie podczas festiwalu rozstrzygnięty zostanie konkurs na krótką formę komiksową. Artyści z Polski, a także m.in. z Niemiec Rumunii, Słowacji, Rosji nadesłali na tegoroczny ponad 150 prac.

"To w ostatnich latach największa liczba prac. Być może komiks wraca do łask i młodzi twórcy zaczynają się co raz bardziej interesować komiksem" - powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Piotr Kasiński.

Dla uczniów organizowany jest konkurs na komiks pod hasłem "Moja przygoda z Łodzią"; dzieci będą mogły wziąć udział w licznych konkursach, zabawach i warsztatach odbywających się w trakcie festiwalu.

W programie imprezy są również sesje dedykacji, warsztaty dla publiczności oraz profesjonalistów, panele dyskusyjne, konkursy, rysowanie na żywo, wybory rysunkowej Miss Festiwalu. Nie zabraknie strefy Manga Corner z przeglądem filmów anime, strefy Star Wars i 11. Sympozjum Komiksologicznego.

Po raz kolejny integralną częścią festiwalu są mistrzostwa gier komputerowych i konsolowych, które odbywać się będą w hotelu Centrum. Program tegorocznej Strefy Gier rozbudowany został także o spotkania z publicystami, blogerami i producentami nt. rynku gier komputerowych, ich fenomenu oraz ewolucji.

Festiwal potrwa do niedzieli. Komiksowe wydarzenia odbywać się będą w kilku punktach miasta - na terenie Łódzkiego Domu Kultury, Textilimpexu, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, czy w klubie Wytwórnia.

Organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Twórców "Contur", Łódzki Dom Kultury, Urząd Miasta Łodzi i Urząd Marszałkowski. Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie: www.komiksfestiwal.com.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Od piątku w Łodzi będzie komiksowo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.