Oratorium "Quo Vadis" w Filharmonii Krakowskiej

Oratorium "Quo Vadis" w Filharmonii Krakowskiej
(fot. shutterstock.com)
PAP / kw

Oratorium "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego zaprezentują w czwartek w Krakowie Filharmonicy Warmińsko-Mazurscy. Wydarzenie to jest związane z obchodami Roku Nowowiejskiego, który jest patronem Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii.

Muzycy wraz z solistami i chórem wystąpią w Koncercie Finałowym 50. Międzynarodowego Festiwalu Dni Muzyki Organowej w Krakowie. Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy, a koncert zorganizowany został we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach Roku Feliksa Nowowiejskiego.

"Największe zaszczyty, jakie osiągnął nasz patron przyszły za sprawą Oratorium +Quo vadis+ wykonanego po raz pierwszy w roku 1907 w Usti nad Łabą, a następnie w ostatecznej wersji - w 1909 roku w Amsterdamie, skąd - przyjęte tam entuzjastycznie - ruszyło w świat, oklaskiwane w wielu krajach Europy, a także w Ameryce, gdzie jego twórca sam dyrygował nim w nowojorskiej Carnegie Hall. Planujemy w 2017 roku, w 140 rocznicę urodzin Nowowiejskiego wykonać Oratorium +Quo vadis+ w Nowym Jorku, również w sali Carnegie Hall. Wcześniej w 2016 r.- Roku Nowowiejskiego zaprezentujemy +Quo vadis+ w Berlinie, Barczewie i w Warszawie"- podkreślił dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie Piotr Sułkowski.

50. Festiwal Dni Muzyki Organowej w Krakowie jest najstarszym festiwalem muzycznym Krakowa i należy do grona najbardziej renomowanych festiwali organowych w Europie. Powołany do życia przez Filharmonię im. Karola Szymanowskiego oraz Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie, od 1966 roku przybliża polskiej publiczności bogactwo dawnej i współczesnej muzyki organowej.

Artystom muzykom orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego w wykonaniu dzieła Oratorium "Quo vadis" F. Nowowiejskiego towarzyszyć będą soliści: Olga Rusin (sopran), Sebastian Szumski (baryton), Jacek Ozimkowski (bas), oraz chór "Górecki Chamber Choir", który przygotował do występu Włodzimierz Siedlik.

DEON.PL POLECA

Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 roku w Wartemborku, obecnie Barczewie, kształcił się muzycznie w Berlinie i Ratyzbonie. W 1909 roku osiadł w Krakowie, gdzie był dyrektorem artystycznym Towarzystwa Muzycznego.

Po I wojnie osiadł w Poznaniu i włączył się w nurt odradzającego się życia kulturalnego miasta - organizował koncerty symfoniczne i chóralne, występował z recitalami organowymi. Od 1920 r. był wykładowcą w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu, gdzie prowadził klasę organów i dyrygował orkiestrą. Wśród jego najwybitniejszych dzieł są m.in. marsz "Pod sztandarem pokoju", oratorium "Powrót syna marnotrawnego", uwertura "Swaty polskie", "Poematy symfoniczne", oratorium "Znalezienie Świętego Krzyża", oratorium "Quo vadis", pieśń "Marsylianka wielkopolska", opera "Legenda Bałtyku", utwory organowe i fortepianowe oraz liczne utwory wokalne i chóralne (w tym ok. 600 pieśni).

Nowowiejski zmarł 18 stycznia 1946 w Poznaniu. W uchwale przyjętej jednogłośnie przez Sejm 22 grudnia 2015 roku podkreślono, że do spuścizny Nowowiejskiego wciąż odwołują się liczni twórcy. W domu rodzinnym kompozytora od 1961 r. znajduje się muzeum noszące nazwę Salonu Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. W jego zbiorach znajduje się wiele cennych, oryginalnych pamiątek z życia i twórczości Nowowiejskiego, takich jak m.in. jego fortepian, meble, rękopisy i wiele dokumentów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Oratorium "Quo Vadis" w Filharmonii Krakowskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.