"Pamiętanie Miłosza" w 8. rocznicę śmierci

"Pamiętanie Miłosza" w 8. rocznicę śmierci
(fot. Wikimedia Commons / MDCarchives / CC BY-SA 3.0)
PAP / pz

Czytanie poezji oraz słuchanie opowiadań nt. związków Czesława Miłosza z Suwalszczyzną złożą się m.in. na wieczór "Pamiętanie Miłosza", który odbędzie się w dworku w Krasnogrudzie (Podlaskie) w Międzynarodowym Centrum Dialogu.

We wtorek przypada ósma rocznica śmierci Czesława Miłosza. Poeta zmarł 14 sierpnia 2004 r. w Krakowie. "Pamiętanie Miłosza" odbywa się w Krasnogrudzie, dawnym dworku rodziny noblisty co roku, od pierwszej rocznicy śmierci poety. Międzynarodowe Centrum Dialogu prowadzi tam Ośrodek Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów z Sejn.

W tym roku wieczorem w Krasnogrudzie, by mówić o Miłoszu, spotkają się m.in. biograf poety Andrzej Franaszek, prof. Egidijus Aleksandravicius z uniwersytetu w Kownie, litewska pisarka Birute Jonuskaite oraz Zbigniew Fałtynowicz - autor książki o związkach Miłosza z Suwalszczyzną. Spotkanie poprowadzi dyrektor Ośrodka Pogranicze Krzysztof Czyżewski.

Spotkanie rozpocznie po południu msza w kościele w Żegarach koło Krasnogrudy w intencji poety, ale również w intencji dobrych relacji polsko-ltewskich. Cioteczny dziadek Miłosza był fundatorem dzwonu do tego kościoła.

DEON.PL POLECA


Miłośnicy twórczości noblisty spotkają się później w podziemiach dworu w Krasnogrudzie, gdzie mieści się kawiarnia literacka pod nazwą "Piosenka o porcelanie", która nawiązuje do wiersza Miłosza. Dotychczas "Pamiętanie Miłosza" odbywało się na ganku krasnogrudzkiego dworu, ale obecnie nie sprzyja temu deszczowa i chłodna aura - powiedziała Małgorzata Czyżewska z Ośrodka Pogranicze.

Oprócz czytania poezji, omawiane będą m.in. publikacje o Czesławie Miłoszu, które w ciągu ostatniego roku ukazały się w Polsce i na Litwie.

Czyżewska przypomniała, że cykliczne już, coroczne "Pamiętanie Miłosza" zrodziło się spontanicznie, bo niemal od razu po jego śmierci do Krasnogrudy zaczęli przyjeżdżać ludzie związani z Miłoszem, czy też interesujący się jego twórczością. Ośrodek Pogranicze był już wtedy dzierżawcą Krasnogrudy. Jeszcze przed śmiercią poety i przed remontem dworu, spotykała się tam młodzież na warsztatach prowadzonych przez Pogranicze.

Międzynarodowe Centrum Dialogu w gruntownie odrestaurowanym dworze w Krasnogrudzie zostało uroczyście otwarte 30 czerwca 2011 roku, w przeddzień inauguracji polskiej prezydencji w Radzie UE, w dniu 100.nrocznicy urodzin Czesława Miłosza. Jest placówką dedykowaną dialogowi międzykulturowemu na różnych pograniczach świata. Misją centrum jest działanie na rzecz budowania takiego dialogu.

XVII-wieczny dwór w Krasnogrudzie leży tuż przy granicy polsko-litewskiej, w starym parku, tuż nad jeziorem Hołny. Przed wojną był własnością rodziny Czesława Miłosza ze strony matki. To miejsce, z którym noblista czuł się mocno duchowo związany, gdzie często przyjeżdżał na wakacje do ciotek, pisał. Przeżył również zawód miłosny i ta historia będzie również wspominana podczas wtorkowego spotkania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Pamiętanie Miłosza" w 8. rocznicę śmierci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.