Rekordowa temperatura odczuwalna w Tatrach. -63 stopnie to zimniej niż na Syberii

Rekordowa temperatura odczuwalna w Tatrach. -63 stopnie to zimniej niż na Syberii
fot. depositphotos.com
tatromaniak.pl / interia.pl / ml

Na szczytach w Tatrach panują siarczyste mrozy. Dochodzą do tego silne wiatry i wysoka wilgotność. Efektem jest temperatura odczuwalna poniżej 60 stopni Celsjusza.

O rekordowej temperaturze poinformował serwis tatromaniak.pl. O godzinie 6 rano na Łomnicy termometry wskazywały -28 stopni Celsjusza, a na Kasprowym Wierchu -24,8. Przy jednoczesnej wysokiej wilgotności (72%) i porwistym wietrze dochodzącym do 108 km/h, polskie i słowackie służby meteorologiczne zanotowały temperaturę odczuwalną na poziomie -63 stopnie (dane SHMÚ) i -54 stopnie (dane IMGW).

Aktualnie nad Morskim okiem temperatura utrzymuje się na poziomie -20 stopni Celsjusza. 

Pierwszym, który poinformował o zjawisku skrajnie niskiej temperatury odczuwalnej, był Rafał Raczyński prowadzący stronę z aktualizowanymi danymi dotyczącymi warunków pogodowych w górach. 

"Tatromaniak" dodaje, że osoby niedoświadczone i bez odpowiedniego wyposażenia pod żadnym pozorem nie powinny w najbliższych dniach wybierać się w wysokie góry. 

DEON.PL POLECA

Od kilku dni na Podhalu występują intensywne opady śniegu. Synoptycy prognozują też niskie temperatury. W związku z luzowaniem obostrzeń wiele osób udaje się w kierunku Tatr, jednak policja zwraca uwagę na trudne warunki na drogach. Kierowcy udający się w góry powinni bezwzględnie zaopatrzyć się w opony zimowe i posiadać łańcuchy śniegowe. W niektórych miejsca mogą się one okazać niezbędne. 

Temperatura odczuwalna stan określający, jakie odczucie termiczne wystąpi przy danych warunkach pogodowych. Wyliczana jest w zależności od przyjętego modelu na podstawie takich parametrów, jak temperatura powietrza, siła wiatru, wilgotność i opady. Więcej o zjawisku przeczytasz tutaj.

Według modelu zaproponowanego w 2001 przez amerykański instytut National Weather Service  temperaturę odczuwalną możesz obliczyć za pomocą poniższego wzoru:

gdzie 

temperatura powietrza w °C, prędkość wiatru w km/h. 

Inny z modeli traktuje temperaturę odczuwalną również jako liniową funkcję temperatury powietrza, jednak zmienia się w nim rodzaj zależności od prędkości wiatru:

gdzie

temperatura powietrza w °C, prędkość wiatru w km/h. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło

Poruszająca książka o ostatnich latach życia ks. prof. Józefa Tischnera

Przez lata przekazywał nam mądrość ludzi gór, bo jak wiadomo greccy filozofowie to też górale. Niósł ciężkie brzemię nauczyciela solidarności. Pokazywał, jak myśleć według wartości...

Skomentuj artykuł

Rekordowa temperatura odczuwalna w Tatrach. -63 stopnie to zimniej niż na Syberii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.