Rekordowa temperatura odczuwalna w Tatrach. -63 stopnie to zimniej niż na Syberii
Na szczytach w Tatrach panują siarczyste mrozy. Dochodzą do tego silne wiatry i wysoka wilgotność. Efektem jest temperatura odczuwalna poniżej 60 stopni Celsjusza.
O rekordowej temperaturze poinformował serwis tatromaniak.pl. O godzinie 6 rano na Łomnicy termometry wskazywały -28 stopni Celsjusza, a na Kasprowym Wierchu -24,8. Przy jednoczesnej wysokiej wilgotności (72%) i porwistym wietrze dochodzącym do 108 km/h, polskie i słowackie służby meteorologiczne zanotowały temperaturę odczuwalną na poziomie -63 stopnie (dane SHMÚ) i -54 stopnie (dane IMGW).
Aktualnie nad Morskim okiem temperatura utrzymuje się na poziomie -20 stopni Celsjusza.
Pierwszym, który poinformował o zjawisku skrajnie niskiej temperatury odczuwalnej, był Rafał Raczyński prowadzący stronę z aktualizowanymi danymi dotyczącymi warunków pogodowych w górach.
"Tatromaniak" dodaje, że osoby niedoświadczone i bez odpowiedniego wyposażenia pod żadnym pozorem nie powinny w najbliższych dniach wybierać się w wysokie góry.
Od kilku dni na Podhalu występują intensywne opady śniegu. Synoptycy prognozują też niskie temperatury. W związku z luzowaniem obostrzeń wiele osób udaje się w kierunku Tatr, jednak policja zwraca uwagę na trudne warunki na drogach. Kierowcy udający się w góry powinni bezwzględnie zaopatrzyć się w opony zimowe i posiadać łańcuchy śniegowe. W niektórych miejsca mogą się one okazać niezbędne.
Temperatura odczuwalna stan określający, jakie odczucie termiczne wystąpi przy danych warunkach pogodowych. Wyliczana jest w zależności od przyjętego modelu na podstawie takich parametrów, jak temperatura powietrza, siła wiatru, wilgotność i opady. Więcej o zjawisku przeczytasz tutaj.
Według modelu zaproponowanego w 2001 przez amerykański instytut National Weather Service temperaturę odczuwalną możesz obliczyć za pomocą poniższego wzoru:
gdzie
temperatura powietrza w °C, prędkość wiatru w km/h.
Inny z modeli traktuje temperaturę odczuwalną również jako liniową funkcję temperatury powietrza, jednak zmienia się w nim rodzaj zależności od prędkości wiatru:
gdzie
temperatura powietrza w °C, prędkość wiatru w km/h.
Skomentuj artykuł