Polska prezydencja. Chopin i Lem na początek
Festiwal chopinowski w Ogrodach Luksemburskich i spektakl oparty na twórczości Stanisława Lema znalazły się w programie kulturalnym pt. "I, CULTURE" przygotowanym z okazji rozpoczęcia polskiej prezydencji w UE. Program tych wydarzeń zaprezentowano we wtorek w Paryżu.
Kulturalnym otwarciem polskiej prezydencji w stolicy Francji będzie w środę galowy koncert pt. "Polska unisono" w muzycznym Teatrze Chatelet w Paryżu. Wystąpią m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Przytockiego oraz wybitna klawesynistka, Elżbieta Chojnacka. W programie wieczoru są utwory Karola Szymanowskiego, Henryka M. Góreckiego i Wojciecha Kilara. Na koncert zaproszono przedstawicieli francuskich władz i elit kulturalnych.
Innym wydarzeniem muzycznym polskiej prezydencji będzie, rozpoczęty już 19 czerwca, drugi letni plenerowy festiwal muzyczny "Chopin w Ogrodach Luksemburskich". Zagrają m.in. pianista Karol Radziwonowicz wraz z kwintetem smyczkowym "I Solisti di Varsavia" oraz pianista jazzowy Mateusz Kołakowski.
11 listopada w słynnej sali Pleyela wystąpi Rafał Blechacz z orkiestrą Sinfonia Varsovia, który zagra m.in. utwory Chopina i Szymanowskiego.
Jedną z atrakcji teatralnych okresu polskiej prezydencji w stolicy Francji będzie spektakl "Planeta Lem" przygotowany przez poznański teatr eksperymentalny "Biuro podróży". Przedstawienie odbędzie się w jednym z paryskich klubów, mieszczącym się na barce zacumowanej na Sekwanie. - Teatr "Biuro podroż" idealnie wpisuje się w kontekst polskiej kultury, kultury bardzo mobilnej, która często inspiruje sie podróżami - powiedziała podczas wtorkowej konferencji Olga Wysocka z Instytutu Adama Mickiewicza.
W październiku w Paryżu poezje Czesława Miłosza będzie recytował m.in. wybitny francuski aktor Michael Lonsdale.
Oryginalną częścią projektu polskiej prezydencji będzie szycie gigantycznej układanki, której powierzchnia wyniesie 400 m.kw. W ciągu pół roku mieszkańcy 12 stolic wykonają po jednej części układanki. Efektem ich pracy będzie 12 kwadratów, które ułożą się w napis "I, CULTURE". Prace nad paryskim kwadratem rozpoczną się już 6 lipca.
Instytut Polski w Paryżu przygotował podczas prezydencji liczne ekspozycje, między innymi Mirosława Bałki, Roberta Kuśmirowskiego i młodych designerów.
6 grudnia rozpocznie się czwarta edycja festiwalu "KINOPOLSKA". W programie znajdą się dzieła Andrzeja Wajdy, Jerzego Skolimowskiego, Romana Polańskiego, jak również filmy młodych reżyserów, w tym Bartka Konopki czy Małgorzaty Szumowskiej.
Projekt "I, CULTURE" obejmie swym zasięgiem w sumie dziesięć światowych stolic. Jednostką odpowiedzialną za opracowanie tego projektu jest Instytut Adama Mickiewicza, współpracujący z Instytutami Polskimi w Paryżu, Berlinie, Brukseli, Kijowie, Londynie, Madrycie, Mińsku, Moskwie, Pekinie i w Tokio.
Skomentuj artykuł