Polska strona internetowa najlepsza na świecie

(fot. PAP/Adam Warżawa)
PAP / pk

Strona warsawrising.eu poświęcona powstaniu warszawskiemu zwyciężyła w międzynarodowym konkursie Webby Awards na najlepszą stronę internetową. Strona zdobyła nagrodę główną w kategorii instytucja kultury - Webby Winner określaną "Oskarem internetu' i nagrodę internautów.

"Bardzo się cieszymy, ponieważ w konkursie Webby Awards 2015 nasza interaktywna strona www.warsawrising.eu została uznana za jedną z najlepszych stron internetowych na świecie. Otrzymaliśmy nagrodę główną w kategorii instytucja kultury i nagrodę przyznawaną w głosowaniu internautów z całego świata People's voice. Co ciekawe w pierwszej z tych kategorii głosowało ok. dwóch tysięcy najważniejszych osób ze świata nowych technologii m.in. redaktor naczelna portalu The Huffington Post Arianna Huffington, twórca Twittera Biz Stone oraz gwiazdy muzyki i filmu m.in. David Bowie czy Kevin Spacey" - powiedział PAP we wtorek dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Strona została uruchomiona w związku z 70. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego oraz otwarciem w 2014 r. w Centrum Dokumentacyjnym Topografia Terroru w Berlinie poświęconej mu wystawy, którą w ciągu trzech miesięcy funkcjonowania obejrzało 280 tys. osób. "Naszym celem było jednak, by strona działała dłużej niż ekspozycja. Przygotowaliśmy ją nie tylko po polsku, ale też angielsku i niemiecku, by mogli z niej korzystać odbiorcy z całego świata, czerpać wiedzę nie tylko o samym powstaniu warszawskim, ale również o wydarzeniach, które miały miejsce wcześniej i później, o doświadczeniu Polski w XX wieku" - opowiadał dyrektor Muzeum.

Na interaktywnej stronie można zobaczyć archiwalne fotografie, filmy, teksty czy animowane infografiki poświęcone historii Polski, a zwłaszcza Warszawy od momentu odzyskania niepodległości w 1918 r. poprzez dwudziestolecie międzywojenne, wybuch II wojny światowej, okupację, powstanie warszawskie po powojenną odbudowę oraz współczesną Warszawę.

"Tworząc tę stronę zależało nam by dać odbiorcom zagranicznym możliwość zrozumienia na czym polegała specyfika historii Polski w XX wieku. Mamy też nadzieję, że te znane osoby, które były na naszej stronie i którym się ona podobała, nigdy nie pomylą się tak boleśnie jak ostatnio np. szef FBI. Takie pomyłki są dla nas dotkliwe i wszyscy powinniśmy starać się, by było ich jak najmniej. I ten sukces także z tego powodu cieszy. Przede wszystkim oczywiście to docenienie naszej pracy nie tylko merytorycznej, ale także wykonawców z BrightMedia. Ale z drugiej strony cieszy nas, że może dzięki temu wyróżnieniu wiele osób wejdzie na tę stronę i dowie się jak wyglądała okupacja w Polsce i Warszawie" - podkreślił Ołdakowski.

Jak zaznaczył, ich zamierzeniem było również przybliżenie historii naszej walki o wolność z totalitaryzmami. "Zachód często słabo znana i dlatego nie rozumie specyfiki losów Europy Środkowo-Wschodniej m.in. tego, że II wojna zaczęła się tu w 1939 r, a jej skutki de facto skończyły się dopiero w 1989 r. I przez ten czas Polacy na różne sposoby walczyli o wolność. Dlatego pojawiające się opinie o «polskich obozach śmierci» czy «nazistowskiej Polsce» są dla nas szczególnie krzywdzące, w związku z czym tak ważne jest krzewienie wiedzy na temat tego okresu" - podsumował dyrektor Muzeum.

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Nowym Jorku 18 maja br.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska strona internetowa najlepsza na świecie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.