Polski teatr zaangażowany społecznie
"Polska-scena-wspólnota", wykład performatywny przygotowany przez Teatr Łaźnia Nowa, przybliża tradycję teatru zaangażowanego społecznie, który silnie rozwinął się w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat.
Nurt ten łączy w sobie dwie XX-wieczne tradycje teatralne: tradycję placówek zaangażowanych w komentowanie i analizowanie problemów społecznych oraz koncepcję teatrów-laboratoriów, których założeniem jest samodoskonalenie, podnoszenie jakości życia indywidualnego i zbiorowego. Jednocześnie zjawisko to niemal nie znajduje odpowiedników w innych krajach, wyznaczjąc tym samym nowe kierunki rozwoju myśli i praktyki teatralnej.
Teatr zaangażowany społecznie to otwarte laboratorium, w którym spotykają się ze sobą profesjonaliści i amatorzy, twórcy i widzowie, realizatorzy i wykonawcy, artyści i mieszkańcy miasta, którzy sami stają się artystami. Podejmując współpracę z mieszkańcami i zapraszając ich do przedsięwzięć artystycznych, teatry te pełnią funkcję nie tylko prezentacji przedstawień, ale również budowania wspólnotowych więzi wokół doświadczeń wzajemnego uczestnictwa w kulturze.
Próbki czytelnicze tłumaczenia będą dostępne dla publiczności wykładu.
Skomentuj artykuł