Projekt "1980" - o historii językiem sztuki

Na terenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie o przed Polskim Instytutem Sztuki Filmowej można obejrzeć wybór najlepszych polskich plakatów z lat 80-tych (na fotografii plakat z filmu "Miś")
PAP / mik

W czwartek w Warszawie ruszy Projekt "1980". Z pomocą filmu i fotografii zostaną odtworzone realia życia społecznego i wydarzenia polityczne roku 1980 w Polsce. "Chcemy językiem sztuki opowiedzieć o roku przełomowym dla wszystkich Polaków" - powiedziała organizatorka projektu, Marta Kosnowska.

Artystyczno-filmowa ścieżka będzie prowadzić wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia począwszy od Akademii Sztuk Pięknych aż do siedziby Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i kina Kultura. Przechodniom o głównych wydarzeniach i postaciach tamtego czasu przypomną słupy z rysunkami, zdjęciami i drukami prasowymi z okresu. Spacerowi towarzyszyć będą również postaci z cyklu obrazów Edwarda Dwurnika "Robotnicy '80".

Wokół budynków ASP i PISF zostanie umieszczonych sześć ekranów, na których będą wyświetlane najważniejsze filmy opowiadające o tamtym roku. Zostaną pokazane obrazy takich twórców jak Stanisław Bareja, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Piotr Szulkin czy Agnieszka Holland. Oprócz filmów fabularnych pojawią się również filmy dokumentalne i animacje.

- Celem projektu jest nie tylko retrospekcja wydarzeń politycznych i rzeczywistości społecznej, lecz także przypomnienie o wydarzeniach kulturalnych, które miały wpływ na to, co wówczas się działo - zaznaczyła Kosnowska. Temu poświęcony będzie film dokumentalny "Polaków portret własny", opowiadający o pamiętnej wystawie otwartej w październiku 1979 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Częścią projektu jest wystawa plakatów autorstwa m.in. Henryka Tomaszewskiego, Lecha Majewskiego, Andrzeja Pągowskiego czy Marcina Mroszczaka. Eksponowane będą także rysunki Juliana Bohdanowicza, Andrzeja Czeczota, Zygmunta Januszewskiego i Andrzeja Krauzego opatrzone komentarzami cenzury.

W sobotę 18 września organizatorzy zaproszą wszystkich chętnych do malowania muralu, mającego upamiętnić rok 1980. Także wówczas z pomocą skanera umieszczonego w bramie Akademii Sztuk Pięknych na wielki ekran będą przenoszone zdjęcia z 1980 roku przyniesione przez osoby prywatne.

Projekt "1980" rozpocznie w czwartek uroczysta inauguracja w Auli Akademii Sztuk Pięknych. Wydarzenie potrwa do 22 września.

Pomysłodawcą projektu jest profesor historii sztuki Dorota Folga-Januszewska oraz reżyser Krzysztof Tchórzewski. Projekt wsparły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Projekt "1980" - o historii językiem sztuki
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.