Rusza festiwal "Warszawa jest kobietą"

Logo festiwalu "Warszawa jest kobietą"
PAP / apio

Spotkania, koncerty, pokazy filmów i spektakle zaplanowano podczas festiwalu "Warszawa jest kobietą", który rozpocznie się w piątek w stolicy. Tegoroczna edycja poświęcona jest kobietom u wladzy; festiwal potrwa do 4 grudnia.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w Nowym Wspaniałym Świecie, Galerii Nizio, Teatrze Wytwórnia i Staromiejskim.

Bohaterkami dokumentu w reżyserii Marty Meszaros, węgierskiej reżyserki związanej z Polską, są także Barbara Labuda i Hanna Suchocka. Meszaros rozmawia z nimi o miłości, rodzinie, polityce, zmianie ustroju. Film "Trzy kobiety" powstał w 1995 roku. Podczas piątkowego spotkania zaproszone bohaterki filmu będą próbowały odpowiedzieć na pytanie co się zmieniło w ich życiu, w podejściu do władzy, rodziny, kobiet.

Dzień później odbędzie się spotkanie z Agnieszką Graff, Ewą Toniak i Michałem Ogórkiem. Punktem wyjścia do dyskusji będą filmy, których wybór zainspirowała książka Ewy Toniak, pt. "Olbrzymki: kobiety i socrealizm". Gospodynią wieczoru będzie kulturoznawczyni, działaczka społeczna, pisarka Sylwia Chutnik.

Spotkanie urozmaicą pokazy kilku filmów m.in. "Wanda Gościmińska. Włókniarka" w reż. Wojciecha Wiszniewskiego (1975) - portret łódzkiej przodownicy pracy czy "24 godziny Jadwigi L." w reż. Krystyny Gryczełowskiej (1967), pokazujący dzień z życia kobiety, która pracuje, wychowuje dzieci i prowadzi dom.

W Galerii Nizio będzie można zobaczyć wystawę zdjęć Adama Pańczuka "Warszawskie Calendar Girls". Pańczuk, laureat I nagrody w konkursie Grand Press Photo z 2009 w kategorii "Ludzie", na wystawie pokaże 12 zdjęć warszawianek. Bohaterkami fotografii są m.in. krytyk sztuki Anda Rottenberg, producentka niezależnych filmów dokumentalnych Irena Groblewska czy dyrektorka Teatru Wytwórnia Małgorzata Owsiany.

W Teatrze Wytwórnia będzie można natomiast zobaczyć gościnny "Jackie. Śmierć i księżniczka" w reż. Weroniki Szczawińskiej (Teatr im. Jaracza w Olsztynie). Spektakl powstał na motywach dramatu noblistki Elfriede Jelinek.

Zaplanowano również spotkanie z mieszkającymi w Warszawie cudzoziemkami, m.in.: z Lizą Sherzai z Afganistanu - organizatorką Francophonic Festival w Warszawie, Gianną Benvenuto z Urugwaju, aktorką Studium Teatralnego przy ul. Lubelskiej, pianistką Aiko Tachi-Zalewską z Tokio, Eleną Egovorą - sopranistką z Moskwy oraz Elisabeth Dudą z Paryża, autorką książki dla najmłodszych "Żożo i Lulu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rusza festiwal "Warszawa jest kobietą"
Komentarze (1)
U
urszula
25 listopada 2010, 12:54
... a Kraków mężczyzną. I tak nam panują miłościwie jako król z królową : )