Sobótkowa noc w Muzeum w Ochli

(fot. mas_at / flickr.com)
PAP / slo

Jarmark rękodzieła, obóz bractwa rycerskiego, dawne gry i zabawy oraz puszczanie wianków to atrakcje plenerowej imprezy sobótkowej pn. "Nocą we wsi" w sobotę w Muzeum Etnograficznym w Ochli.

Najpierw publiczność zostanie wprowadzona w tajniki rytuału sobótkowego, następnie dojdzie do niezwykłej fuzji afrykańskich rytmów ze słowiańskim śpiewem za sprawą wspólnego projektu muzycznego zespołów Drewno i Tupot Białych Mew.

Taka oprawa muzyczna będzie towarzyszyć puszczaniu na wodę świętojańskich wianków. Potem rozpocznie się potańcówka w rytmach ludowych, która potrwa do północy.

Podczas imprezy zaplanowano wernisaż wystawy "Ochla Magiczna - Noc Sobótkowa w obiektywie Adama Andrearczyka". Znajdą się na niej impresje z pogranicza fotografii i grafiki skoncentrowane wokół tematu nocy świętojańskiej.

Będzie można zajrzeć do zagrody zielarki, aby dowiedzieć sie o tajnikach ziołolecznictwa, wspólnie pośpiewać i wyplatać wianki świętojańskie. W strefie dawnych gier i zabaw będzie można zagrać w palanta, kiczkę czy zbijaka.

Jak powiedział PAP Damian Danak z muzeum w Ochli, impreza "Nocą we wsi" nawiązuje do obrzędów związanych z przesileniem letnim. Wieki temu nasi przodkowie gromadzili się wokół ognisk celebrując najkrótszą noc w roku. Oczyszczająca moc wody i blask sobótkowego ognia wspomagały działania sił magicznych, zaklęć i praktyk miłosnych.

Z czasem święto schrystianizowano i przemianowano na Noc Świętego Jana. Dziś kojarzy się przede wszystkim mitycznie i baśniowo z wiankami, skakaniem przez ognisko i szukaniem kwiatu paproci.

Impreza została dofinansowana ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Skansen w Ochli istnieje od 1976 roku. Ekspozycje stałe znajdują się na obszarze 13 ha w środowisku zbliżonym do naturalnego - w ramach działu budownictwa ludowego chronione są i prezentowane różne typy zabytkowej architektury ludowej czterech sąsiadujących ze sobą regionów etnograficznych: Zachodniej Wielkopolski, Dolnego Śląska, Wschodnich Łużyc, obszaru środkowo-lubuskiego oraz historycznej Bukowiny.

W skansenie znajduje się ponad 70 obiektów architektury drewnianej i kamiennej oraz mała architektura.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sobótkowa noc w Muzeum w Ochli
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.