Spektakl i pokaz filmów dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu

Spektakl i pokaz filmów dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
PAP / pk

Dwa filmy oraz spektakl teatralny przeznaczone głównie dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu będą prezentowane od niedzieli w rzeszowskim teatrze "Maska". Pokazy opatrzone zostały audiodeskrypcją i będą tłumaczone na język migowy.

W programie znajdzie się musical "Piotruś Pan" dla dzieci i dla widzów dorosłych: "Nasza młodsza siostra" w reż. Hirokazu Koreedy oraz "Ja, Daniel Blake" w reż. Kena Loacha.

Jak powiedziała dyrektorka teatru Monika Szela, chociaż przedstawienie przygotowano głównie z myślą o dzieciach i młodzieży, to także dorośli będą się dobrze bawić.

- Przygotowana oferta jest bardzo atrakcyjna, wartościowa artystycznie. Produkcje filmowe, które pokażemy, były uhonorowane nagrodami na festiwalach w Cannes, a Hirokazu Koreeda to jeden z najbardziej uznanych współczesnych reżyserów. Będzie też coś dla fanów rocka, bo w musicalu "Piotruś Pan" zabrzmi właśnie taka muzyka - mówiła dyrektorka.

Z myślą o widzach niewidomych i niedowidzących przygotowane zostały specjalne słuchawki, w których na żywo lektor opisuje to, co dzieje się na scenie, a także np. scenografię, grę aktorów, kostiumy, barwy i światło, których osoby niewidome nie są w stanie samodzielnie zobaczyć.

Zdaniem Szeli, dzięki temu niewidomi mogą w pełni uczestniczyć w spektaklu, podążając za rozwijającym się wątkiem historii, samodzielnie interpretować treści wizualne oraz zrozumieć, co dzieje się na scenie.

Natomiast dla osób niesłyszących i niedosłyszących przygotowano tłumaczenie spektaklu i filmów na język migowy; w trakcie pokazu obok sceny stoi tłumacz, który na bieżąco "miga" tekst wypowiadany przez aktorów.

Jak zauważyła Monika Szela takie pokazy to, dla wielu widzów korzystających z audiodeskrypcji lub tłumaczenia na język migowy, jedna z niewielu okazji, gdy mogą w pełni uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i samodzielnie je interpretować.

Pierwszy pokaz odbędzie się w niedzielę; będzie to spektakl "Piotruś Pan". Projekcje filmowe przewidziano w poniedziałki 14 i 21 listopada. Na filmy wstęp będzie wolny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Natomiast na spektakl trzeba kupić bilet. Po pokazach filmów odbędą się jeszcze dyskusje i warsztaty, także przystosowane dla osób z dysfunkcjami słuchu i wzroku.

Tłumaczenia na język migowy podjęli się tłumacze z Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych. Natomiast podczas przygotowywania audiodeskrypcji i technicznej strony pokazu teatr skorzystał z pomocy warszawskiej Fundacji Kultury Bez Barier, która od wielu lat prowadzi działania umożliwiające osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu samodzielny odbiór sztuki.

Fundacja Kultura Bez Barier jest autorem audiodeskrypcji do kilkudziesięciu spektakli w polskich teatrach i napisów dla niesłyszących do licznych filmów. Wykonała także stosowne adaptacje w muzeach (m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski, Muzeum Narodowe w Warszawie, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa) umożliwiające percepcję zbiorów osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.

"Piotruś Pan" wraz z trzema innymi spektaklami zostały przygotowane przez teatr "Maska" w ubiegłym roku, w efekcie realizacji programu pilotażowego, dostoosowującego przedstawienia do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015. Natomiast filmy pokazane zostaną dzięki akcji "Wędrujący Dom Kultury", dofinansowanej ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego jako element programu Edukacja Kulturalna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spektakl i pokaz filmów dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.