Spotkanie z "Trylogią" Sienkiewicza

PAP / ad

Wystawa rekwizytów z ekranizacji dzieł Henryka Sienkiewicza, pokazy XVII-wiecznych wojsk, prezentacje epizodów z "Ogniem i mieczem" - to wszystko czeka w niedzielę do wieczora na turystów w Mielniku (Podlaskie).

Impreza "Trylogia w Mielniku" i piknik historyczny z udziałem grup rekonstrukcyjnych są częścią obchodów 21. Dni Gminy Mielnik. Do wieczora można tam zobaczyć m.in. pokazy fechtunku szablami, spróbować swoich sił w walce na białą broń, strzelania z łuku, obejrzeć pokazy walk piechoty i konnych.

Oryginalne stroje bohaterów filmów Jerzego Hoffmana, zwłaszcza "Ogniem i mieczem", umundurowanie i uzbrojenie wojsk, namiot dowódcy kozackiego - to tylko niektóre rekwizyty, które z wytwórni filmowej trafiły do Mielnika i w niedzielę po raz pierwszy są tam prezentowane.

"Tysiące rekwizytów, wszystko to, co widz mógł widzieć na ekranie, niezależnie od tego, czy na pierwszym, czy na ostatnim planie" - powiedziała PAP zastępca wójta Mielnika, Katarzyna Turosieńska-Durlik.

W niedzielę w trzech namiotach można obejrzeć część tego zbioru, turystów oprowadzają przewodnicy. Dodatkową atrakcją jest możliwość np. przymierzenia strojów.

Całość zbioru będzie stanowiła bardzo ważne i cenne wyposażenie Parku Historycznego o nazwie "Trylogia", który w ciągu kilku lat ma powstać w Mielniku. Reżyser sienkiewiczowskich ekranizacji Jerzy Hoffman patronuje temu przedsięwzięciu i bierze udział w niedzielnej imprezie.

Park ma zajmować ponad 21 ha i powstanie na podstawie książek Henryka Sienkiewicza oraz ich filmowych adaptacji. Według założeń, scenografia ma nawiązywać do XVII-wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Na terenie parku znajdą się liczne budynki i miejsca związane z "Trylogią".

Wejściem do niego będzie Brama Zbaraska. Po jej przekroczeniu zwiedzający mają przenieść się do epoki, w której miały miejsce wydarzenia opisane przez Sienkiewicza. Tuż za bramą znajdą się "Dzikie Pola", gdzie mają odbywać się jarmarki, pokazy i turnieje. Stąd będzie się można wybrać np. do dworu Oleńki albo do wsi Lubicz, którą odziedziczył Andrzej Kmicic, czy do kresowej stanicy Chreptiów, gdzie komendantem był Michał Wołodyjowski.

W zalesionej części parku znajdzie się tzw. Czarci Jar, gdzie będzie można odwiedzić grób Wołodyjowskiego i zwiedzić chatę wiedźmy Horpyny.

Władze Mielnika chcą, by park powstał do 2020 roku. Katarzyna Turosieńska-Durlik powiedziała PAP, że obecnie przygotowywana jest dokumentacja techniczna. "Złożyliśmy do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wniosek o dotację na rozwój turystyki. Chodzi o 20 mln zł na pierwszy etap, budowę stanicy chreptiowskiej" - dodała.

Poinformowała, że współpracą z gminą zainteresowane jest już Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spotkanie z "Trylogią" Sienkiewicza
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.