Stan ducha, przybliżyć poprzez taniec
"Odwołujemy się do ludzkich emocji, nie do sztuki konceptualnej" - powiedziała PAP Edyta Kozak, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł. 11 edycja imprezy odbędzie się w dniach 20-30 września w warszawskim Teatrze Studio.
- Pomimo ogromnego skoku cywilizacyjnego, rozwoju gospodarczego, ekonomicznego, technologicznego człowiek pozostaje wciąż samotny i zaniepokojony nie tylko przyszłością, ale stanem ducha, który jest towarzyszem w codzienności. Ten stan ducha, chcemy przybliżyć poprzez taniec - zapowiedziała Kozak, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł, podczas wtorkowej konferencji prasowej.
Gościem konferencji był doktor Tomasz Mazur z wydziału filozofii UW, który opowiedział o problemie wyrażania emocji i ich interpretowania.
W przeciwieństwie do poprzednich edycji festiwalu, podejmujących temat historii i tańca XX wieku, tegoroczna impreza poświęcona będzie kwestii emocji we współczesnej sztuce awangardowej i poczuciu zagrożenia towarzyszącego codziennemu życiu. "Wydaje nam się, że żyjemy w bezpiecznym świecie. Skąd więc ten lęk, który nam towarzyszy?" - stawiają pytanie organizatorzy. "Nasuwają się się pytania i marzenia o spełnieniu i miłości, przynależności do społeczeństwa. To nie jest narracja historyczna - to narracja człowieka uwikłanego w politykę, społeczeństwo i swój zawód".
- W tym roku odchodzimy od sztuki nasiąkniętej ideologią i polityką, wszechobecnym hasłem "kryzys" i zwracamy się wprost do człowieka i jego emocji - powiedziała w rozmowie z PAP Kozak.
Festiwal przybliży sposoby interpretowania emocji w europejskiej sztuce tańca ostatnich dziesięciu lat. Program festiwalu obejmuje kilkanaście spektakli, m.in.: "All the Way out There", z choreografią Mette Ingvartsen i Guillema Mont de Palol, "Revolver Besorgen" Heleny Waldmann (taniec: Brit Rodemund), "Joseph" Alessandro Sciarroniego a także "Lamentacje" Rafała Dziemidoka.
Ponadto w programie imprezy warsztaty młodzieżowe "Electric Youth" prowadzone przez Alessandro Sciarroniego i dyskusje z artystami.
Skomentuj artykuł