Teatr Wielki w Poznaniu świętuje 100-lecie
Trzy jubileuszowe koncerty uświetnią we wrześniu 100-lecie Teatru Wielkiego w Poznaniu. W piątek, tak jak przed stu laty, przed poznańską publicznością wystąpią artyści z Berlina.
Na koniec września w teatrze zaplanowano dwa koncerty galowe, w tym koncert współtworzony przez poprzednich dyrektorów Opery.
- Sto lat temu nasz teatr został zainaugurowany "Czarodziejskim fletem" w wykonaniu zespołu z Berlina. Udało nam się to powtórzyć i sprowadzić artystów, dzięki odbywającemu się w tym samym czasie remontowi Staatsoper. Początkowo mówiono nam, że przyjazd zespołu do Poznania będzie możliwy około 2013 roku" - powiedział Znaniecki.
Głównym bohaterem zaplanowanego na 29 września koncertu galowego będzie Chór Teatru Wielkiego. Zaprezentuje on największe hity i przeboje polskiego repertuaru operowego w towarzystwie poznańskiej orkiestry pod dyrekcją Mieczysława Nowakowskiego.
Dzień później odbędzie się Wielki Koncert Galowy Jubileuszu 100-lecia. Koncert będzie kulminacją całorocznych obchodów, w jego programie znajdą się m.in. utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Stanisława Moniuszki, Feliksa Nowowiejskiego, Karola Szymanowskiego, Giuseppe Verdiego i Giacomo Pucciniego.
- Zaprosiliśmy gości z całej Polski i Europy, którzy będą mówić o historii teatru. Spotkamy się z byłymi dyrektorami, którzy pomagali nam w budowaniu tego koncertu. Pojawią się utwory, które są symbolami poszczególnych dyrektorów, poszczególnych okresów, także czasów przedwojennych - mówił Znaniecki.
Z okazji stulecia poznański teatr otrzymał i otrzyma do końca 2010 wiele artystycznych "prezentów" od instytucji kulturalnych, firm oraz osób prywatnych z całej Polski. Wśród prezentów jest m.in. dar laureata Oskara za muzykę do filmu "Marzyciel", Jana A.P. Kaczmarka, który skomponował gong dla Teatru Wielkiego. Premiera gongu będzie miała miejsce w piątek.
Do końca roku jubileuszowego zaplanowanych jest ok. 25 wydarzeń. Teatr liczy, że weźmie w nich ok. 25 tys. widzów.
Budowę nowego gmachu niemieckiego Teatru Miejskiego w Poznaniu - według neoklasycystycznego projektu Maxa Littmanna z Monachium - rozpoczęto wiosną 1909 r. Placówka została otwarta 30 września 1910 r. W 1919 r., kiedy budynek przeszedł w ręce Polaków, teatr stał się Teatrem Wielkim, a dyrekcję objął dyrygent Adam Dołżycki. On i jego następcy zrealizowali łącznie 700 premier z repertuaru operowego, baletowego, operetkowego i musicalowego, a także symfonicznego i oratoryjnego.
Skomentuj artykuł