To koniec papierowej wersji Britannicy

To koniec papierowej wersji Britannicy
PAP / drr

Wydawnictwo Encyclopaedia Britannica Inc. poinformowało, że znana na całym świecie encyklopedia nie będzie już wydawana w wersji papierowej. Prestiżowe 32-tomowe dzieło ukazuje się od 1768 roku.

Papierowe wydanie encyklopedii będzie dostępne do wyczerpania zapasów, wersje cyfrowe (internetowa i na płytach) będą ukazywać się w dalszym ciągu. Wydawnictwo z siedzibą w Chicago poinformowało o tym we wtorek wieczorem czasu miejscowego.

Decyzja o wstrzymaniu wydania papierowego była rozważana już od pewnego czasu i "nie ma nic wspólnego z Wikipedią lub wyszukiwarką Google" - zastrzegł szef wydawnictwa Jorge Cruz. - Chodzi raczej o to, że obecnie wielu klientów kupuje nasze produkty w wersji zdigitalizowanej, a sprzedaż encyklopedii w wersji książkowej była marginalna już od jakiegoś czasu - powiedział.

Cruz wskazał też, że "encyklopedia w wersji drukowanej jest przestarzała już w momencie publikacji, podczas gdy wydanie internetowe jest aktualizowane na bieżąco".

Firma zamierza uczcić odejście od wersji papierowej, bezpłatnie udostępniając na tydzień całą treść wydania internetowego (www.britannica.com). Obecnie z takiej wersji encyklopedii korzysta ponad 100 mln użytkowników na całym świecie.

Po raz pierwszy Encyklopedia Britannica ukazała się w 1768 roku w Edynburgu. Obecnie w pracy nad jej treścią, oprócz ok. 100 edytorów, uczestniczą specjaliści z całego świata, w tym laureaci Nagrody Nobla (m.in. anglikański biskup Desmond Tutu, który zasłużył się walką z apartheidem) i byli przywódcy, m.in. były prezydent USA Bill Clinton.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

To koniec papierowej wersji Britannicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.