Transatlantyk Festival Poznań

Pomysłodawca i dyrektor festiwalu, laureat Oscara, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
PAP / drr

Występ Yoko Ono oraz jubileuszowy koncert amerykańskiej wytwórni płytowej Varese Sarabande znalazły się w programie tegorocznej edycji Transatlantyk Festival Poznań. Twórcą i dyrektorem festiwalu jest Jan A. P. Kaczmarek.

W trakcie wydarzenia zaplanowano m.in. projekcje ponad 150 filmów z całego świata, w tym produkcje nagrodzone na czołowych międzynarodowych festiwalach. Odbędą się warsztaty i seminaria prowadzone m.in. przez uznane osobowości przemysłu filmowego z całego świata. Rozstrzygnięte będą też dwa konkursy kompozytorskie dla młodych twórców.

Wydarzenie oparte na pomyśle kompozytora, laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka i pod jego dyrekcją organizowane jest w Poznaniu oraz w Instytucie Rozbitek w wielkopolskiej wsi Rozbitek po raz trzeci. W tym roku potrwa do 9 sierpnia.

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej Kaczmarek, Transatlantyk to pierwszy festiwal, który określa się jako glokalny, czyli silnie związany z miejscem i jednocześnie mający globalne aspiracje, świadomość i kontekst. Festiwal rokrocznie przyznaje specjalne wyróżnienie osobom, które działając lokalnie zmieniają oblicze współczesnego świata.

W tym roku nagrodę Transatlantyk Glocal Hero Award odbierze w trakcie ceremonii zamknięcia festiwalu awangardowa artystka Yoko Ono. 7 sierpnia Yoko Ono wystąpi razem z Thurstonem Moorem gitarzystą i wokalistą zespołu Sonic Youth. "Yoko Ono to kobieta, która spędziła całe życie walcząc o pokój, mobilizując opinię publiczną w tej sprawie. Nie ma nic bardziej ważnego niż pokój na świecie, wojna zabija wszystko" - powiedział Kaczmarek. Wcześniejszymi laureatami wyróżnienia byli duński naukowiec Bjorn Lomborg, oraz Elżbieta i Krzysztof Pendereccy.

Podczas festiwalu widzowie zobaczą ponad 150 filmów prezentowanych w ramach 21 sekcji. Wśród nich znajdą się m.in. nagrodzona Złotym Niedźwiedziem w Berlinie "Pozycja dziecka" Calina Petera Netzera, laureat Złotego Lwa na ostatniej edycji festiwalu w Wenecji "Pieta" Kim Ki-Duka oraz wyróżniony w Cannes za najlepszą reżyserię film "Heli" Amata Escalante.

Zaplanowano też m.in. retrospektywę Stanleya Kubricka, przeglądy współczesnego kina niemieckiego i skandynawskiego czy wybór najlepszych produkcji z festiwalu Sundance. Podobnie jak w poprzednich latach przygotowano prezentacje w ramach cyklu kina kulinarnego. Organizowane z Festiwalem Berlinale pokazy to połączenie prezentacji filmowych z degustacjami dań przygotowanych przez uznanych kucharzy. W ramach Mobilnego Kina Skody kolejno w pięciu poznańskich dzielnicach będą wyświetlane filmy kina drogi.

Dużym zainteresowaniem jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu cieszyły się rezerwacje miejsc w tzw. kinie łóżkowym. W ramach tej sekcji seanse filmowe można oglądać na specjalnie przygotowanych na tę okazję łóżkach ustawionych w centrum miasta.

Ważnym elementem wydarzenia są Transatlantyk Master Classes - warsztaty i wykłady prowadzone przez uznanych twórców z Europy i Hollywood. W tym roku wykładowcami będą m.in. Petr Zelenka, David MacMillan, Dave Porter, Xawery Żuławski, Marian Dziędziel, Daniel Bloom i Jacek Borcuch.

W trakcie festiwalu odbędzie się też jubileuszowy koncert z okazji 35. rocznicy założenia amerykańskiej wytwórni muzycznej Varese Sarabande, specjalizującej się w wydawaniu płyt z muzyką filmową. Młodzi kompozytorzy z całego świata po raz trzeci zmierzą się w konkursach kompozytorskich: Transatlantyk Film Music Competition oraz konkurs improwizacji Transatlantyk Instant Composition Contest. Twórcy będą walczyć o nagrody o łącznej wysokości ponad 50 tys. dolarów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Transatlantyk Festival Poznań
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.