W Krakowie odkryto barokowe polichromie

W Krakowie odkryto barokowe polichromie
Cytaty odnoszą się m.in. do życia chrześcijan i duszy ludzkiej (fot. PAP)
10 lat temu
PAP - Nauka w Polsce / wab

Barokowe polichromie z połowy XVIII w. z sentencjami świętych i cytatami z Biblii odkryto podczas prac konserwatorskich w klasztorze ss. bernardynek w Krakowie.

W pomieszczeniach, w których siostry mogą przyjmować osoby z zewnątrz, czyli w tzw. rozmównicach odsłonięto nieznane do tej pory malowidła z lat 1741 -1744 r.

Są to 24 kartusze ozdobione bukietami kwiatów, liśćmi palmowymi i winną latoroślą. W ich tarczach zapisano w języku polskim sentencje nawiązujące do życia zakonnego i cytaty z Biblii.

- Rzadko rozmównice klasztorne są tak bogato zdobione. Część napisów nie zachowała się, dlatego w niektórych kartuszach pozostawiliśmy pojedyncze litery mając nadzieję, że kiedyś dotrzemy do materiału, który były podstawą aranżacji tych wnętrz i uda się dopisać brakujące fragmenty tekstów - mówiła konserwator Agnieszka Luboń - Radwańska.

Według historyka sztuki dr Pawła Penckowskiego z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP, osoba odpowiedzialna za prowadzenie budowy furty i rozmównicy oraz jej dekorację, wieloletnia przełożona klasztoru matka Franciszka Wiszowata działała w wielkim pośpiechu. - Prawdopodobnie miała zaledwie kilka wieczorów czasu, by sięgając po książki z klasztornej biblioteki wybrać cytaty - mówił dr Pencakowski.

W rozmównicach odnowiono metalowe kraty, drzwi oraz drewniane lady pochodzące z przełomu XIX i XX wieku znajdujące się pomiędzy pomieszczeniami.

- Jestem już 52 lata w zakonie, ale tych dekoracji nigdy tu nie było. W trzeciej rozmównicy były jakieś napisy, ale nie wyglądały tak jak teraz. Cieszymy się, że pomieszczenia zostały odnowione - mówiła matka przełożona krakowskiego klasztoru s. Józefa Przyborowska. Siostry w rozmównicach spotykają się ze swoimi rodzinami, osobami zamawiającymi msze św., proszącymi o modlitwę i wsparcie.

Prace sfinansowane dzięki dotacji ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa trwały od lipca do końca listopada i kosztowały 114 tys. zł. WOS

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Krakowie odkryto barokowe polichromie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.