W Egipcie odnaleziono głowę Amenhotepa III

W Egipcie odnaleziono głowę Amenhotepa III
Głowa faraona Amenhotepa III ma wysokość 2,5 metra, zachowała się w nienaruszonym stanie. (fot. EPA/EGYPTIAN SUPREME COUNCIL OF ANTIQUITIES)
PAP / apio

Archeolodzy odsłonili olbrzymią głowę faraona Amenhotepa III - jednego z najpotężniejszych władców Egiptu sprzed 3400 lat - podały egipska Najwyższa Rada Starożytności i ministerstwo kultury Egiptu.

Głowę znaleziono w ruinach świątyni grobowej Amenhotepa III w Luksorze. Ma wysokość 2,5 metra, zachowała się w nienaruszonym stanie - podał szef Rady Starożytności Zahi Hawass. Brakuje jej tylko charakterystycznej ceremonialnej brody opadającej na piersi.

"Jest to rzeźba wysokiej jakości. Ukazuje faraona o delikatnych rysach i pięknej młodzieńczej urodzie" - powiedział.

Fragment należy do posągu władcy stojącego w typowej pozie, z rękoma skrzyżowanymi na piersi, i trzymającego królewskie insygnia - powiedział Hourig Sourouzian, niemiecki archeolog, który od kilku lat kierował wykopaliskami w pobliżu słynnych Kolosów Memnona, gigantycznych posągów Amenhotepa III w Tebach Zachodnich. Stały one przed pylonami jego świątyni grobowej.

Amenhotep III z XVIII Dynastii władał Egiptem w latach 1390-1352 p.n.e. Za jego rządów imperium, rozciągające się od Nubii na południu po Syrię na Północy, doszło do wielkiej potęgi i dobrobytu, pozwalających na wielkie przedsięwzięcia budowlane.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Egipcie odnaleziono głowę Amenhotepa III
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.