Warszawa: replika Bramy Brandenburskiej

(fot. PAP/Radek Pietruszka )
PAP/ ad

Replika berlińskiej Bramy Brandenburskiej, kolorowe lampiony na drzewach, a także przysmaki kuchni berlińskiej currywurst i grzane wino - takie atrakcje przygotowano dla warszawiaków z okazji 20-lecie partnerstwa Berlina i Warszawy.

W piątek wieczorem prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz burmistrz Berlina Klaus Wowereit uroczyście zapalili oświetlenie repliki Bramy Brandenburskiej, która stanęła na skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia z ulicą Traugutta. Następnie przeszli przez nią w towarzystwie ambasadora Niemiec Ruedigera Freiherr von Fritscha.

Podczas uroczystości na drzewach w pobliżu repliki Bramy rozświetlone zostały podłużne pomarańczowe i żółte lampiony. Takie same lampiony od kilku lat zdobią zimą ulice Berlina.

Nawiązując do dwudziestej rocznicy podpisana umowy o współpracy pomiędzy Warszawą i Berlinem Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że choć podobne partnerstwa Warszawa ma zawarte z wieloma miastami, to współpraca ze stolicą Niemiec jest najintensywniejsza. "To przede wszystkim współpraca w dziedzinie edukacji i kultury" - powiedziała prezydent.

DEON.PL POLECA

"Dobra współpraca to nie tylko spotkania polityków, którzy stoją na czele partnerskich miast, lecz przede wszystkim wymiana między mieszkańcami, między uczniami, sportowcami, artystami, a także wymiana między instytucjami" - zaznaczył Wowereit.

Przypomniał, że jest teraz atmosfera przedświąteczna, niedługo zaczyna się adwent. "W Berlinie w tym czasie tradycyjnie są jarmarki bożonarodzeniowe, które dają możliwość zjedzenia czegoś pysznego, a także zatrzymania się na chwilę w tych nerwowych czasach i spędzenia mile czasu. Przywieźliśmy państwu właśnie taki mały jarmark bożonarodzeniowy, gdzie możecie spróbować currywurst (...), a także małą replikę Bramy Brandenburskiej. Brama Brandenburska jest symbolem zjednoczenia Niemiec. Zjednoczenia, które nie byłoby możliwe bez Solidarności i innych ruchów niepodległościowych" - powiedział burmistrz Berlina.

Zachęcał obecnych na uroczystości by skorzystali i spróbowali serwowany w specjalnych budkach ustawionych obok repliki Bramy currywurst, czyli gotowane, podsmażone kiełbaski pokrojone w plasterki polane sosem pomidorowych i posypane curry; tradycyjnie jedzone przez berlińczyków z frytkami. "Currywurst można zjeść wszędzie, ale berliński currywurst jest najlepszy" - zaznaczył Wowereit.

Na straganach można też kupić gluehwein - grzane czerwone wino, które Niemcy piją na jarmarkach bożonarodzeniowych.

"Mówimy w Polsce +Przez żołądek do serca+ i to prawda" - przypomniała Gronkiewicz-Waltz. Poinformowała, że tak jak na Krakowskim Przedmieściu można spróbować berlińskich przysmaków, tak 9 grudnia berlińczycy odwiedzając tamtejszy Dworzec Główny będą mogli poznać polską kuchnię.

Z okazji 20-lecia partnerstwa Warszawy i Berlina prowadzona jest też kampania pod tytułem "be warsaw, be friends, be berlin - your message to the sister city". W ramach niej mieszkańcy Warszawy i Berlina, m.in. uczniowie szkół, zaproszeni zostali do przekazania osobistych wiadomości dla miasta partnerskiego za pośrednictwem portali społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter i strony internetowej www.be.berlin.de. Przesyłane od nich teksty wyświetlane są na podłużnym telebimie, umieszczonym na replice Bramy Brandenburskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: replika Bramy Brandenburskiej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.