Warszawska Jesień - od piątku w stolicy

PAP / psd

Na piątkowym koncercie inaugurującym 55. Warszawską Jesień zostaną zaprezentowane m.in. "Speakings" Jonathana Harveya i Uwertura pittsburska Krzysztofa Pendereckiego. W tym roku motywem przewodnim festiwalu są muzyczne eksperymenty z ludzkim głosem.

W tym roku na koncercie inaugurującym w Filharmonii Narodowej jeden z najważniejszych festiwali muzyki współczesnej na świecie będzie można usłyszeć m.in. list miłosny bez słów, muzykę "mówiącą ludzkim głosem" i wokalną rekonstrukcję mowy pierwszych ludzi. Te muzyczne eksperymenty z ludzkim głosem nawiążą do hasła 55. edycji festiwalu, które brzmi: "Warszawska Jesień... z głosem".

Obok utworów Pendereckiego i Harveya w piątek zostaną wykonane utwory "Roseherte" Rozalie Hirs, "Zverohra" Krystofa Maratki i "Ein Brief" Mauricio Kagela.

Zamierzeniem Harveya, autora "Speakings", było, aby instrumenty muzyczne przy pomocy dźwięków generowanych przez komputer "zaczęły mówić ludzkim głosem". Partie elektroniczne kompozycji "Speakings" odtworzą Gilbert Nouno i Arshia Cont.

Kompozytor uważał, że mowa i muzyka są sobie bardzo bliskie. O swoim utworze pisał: "To tak, jakby orkiestra uczyła się mówić niczym dziecko od swej matki, jak pierwszy człowiek, albo jakbyśmy słuchali silnie ekspresyjnego języka, którego nie rozumiemy".

Na inauguracyjnym koncercie sopran Elena Vassilieva i mezzosopran Lilianna Zalesińska wykonają utwór "Zverohra" ("Gra zwierząt") Maratki, który nawiązuje do prymitywnych odgłosów, jakie mogli wydawać przodkowie człowieka odkrywający nowe sposoby porozumiewania się.

Z kolei słowa "Meine Liebe" ("Moje kochanie"), które wypowiada solistka na początku utworu "Ein Brief", sugerują, że tytułowy list ma charakter miłosny. Dalej treść korespondencji zostaje przedstawiona w postaci ekspresyjnego wokalu bez słów.

Dyrektor Warszawskiej Jesieni Tadeusz Wielecki wyjaśnia, że główną ideą tegorocznego festiwalu jest zaprezentowanie nowych możliwości zastosowania głosu. Muzyczne eksperymenty z głosem umożliwia nowoczesna technologia, która - zdaniem dyrektora - stała się nowym środkiem wyrazu w muzyce.

W programie tegorocznej "Warszawskiej Jesieni" znalazło się kilkadziesiąt utworów współczesnych skomponowanych dla dorosłych i najmłodszych słuchaczy. Po raz pierwszy w Polsce zostanie zaprezentowanych 20 nowych kompozycji, 10 utworów powstało na zamówienie festiwalu.

Na koncertach zostaną wykonane utwory m.in.: Arnolda Schoenberga, Johna Cage'a, Pawła Szymańskiego, Georgesa Aperghisa, Pierre'a Schaeffera.

Organizatorem "Warszawskiej Jesieni" od 1956 r., czyli od pierwszej edycji festiwalu, jest Związek Kompozytorów Polskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Warszawska Jesień - od piątku w stolicy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.