Wyspy Cooka utworzyły rezerwat morski

(fot. en.wikipedia.org / Rarotonga / CC BY-SA 3.0)
PAP / mh

Wyspy Cooka, autonomiczne terytorium stowarzyszone z Nową Zelandią, ogłosiły utworzenie największego na świecie rezerwatu morskiego. Położony na Oceanie Spokojnym park obejmuje połowę powierzchni wód terytorialnych kraju, równą dwóm powierzchniom Francji.

Utworzenie rezerwatu ogłosił premier Wysp Cooka, Henry Puna, we wtorek wieczorem, przy okazji otwarcia Forum Wysp Pacyfiku. Według szefa rządu ta licząca 1,065 mln kilometrów kwadratowych strefa jest największą w historii stworzoną przez jedno państwo. Ochrona fauny i flory Pacyfiku jest  wkładem Wysp Cooka na rzecz "pomyślnego rozwoju nie tylko swoich mieszkańców, ale całej ludzkości".

Wyspy Cooka obejmują archipelag 15 wysp i atoli na Oceanie Spokojnym.

"Rezerwat morski dostarczy niezbędnych ram dla promocji zrównoważonego rozwoju, łącząc ze sobą wyzwania z jednej strony wzrostu gospodarczego, w dziedzinach takich jak turystyka, rybołówstwo i wydobycie surowców naturalnych w wodach głębinowych, z drugiej ochrony bioróżnorodności oceanów" - tłumaczył przyczyny inicjatywy Puna.

Park morski obejmie jedną strefę ścisłej ochrony, z zakazem połowu ryb oraz strefy specjalne, na których dozwolone będą określony typ rybołówstwa i działalność turystyczna. Ma to ułatwić odtworzenie populacji niektórych gatunków ryb, np. tuńczyka, zdziesiątkowanych przez intensywne rybołówstwo.

Rezerwat utworzony przez Wyspy Cooka jest największym na świecie parkiem morskim jednolitym obszarowo. Teren ten, z tysiącami gatunków ryb i roślin morskich, jest szczególnie bogaty w rafy koralowe.

Henry Puna wezwał inne państwa wyspiarskie Pacyfiku do pójścia w ślady jego kraju w celu rozszerzenia rezerwatu i stworzenia ogromnej strefy ochrony środowiska.

Inicjatywa Wysp Cooka wpisuje się w szerszy trend obecny w regionie Oceanu Spokojnego.

W połowie czerwca Australia ogłosiła zamiar utworzenia największej na świecie sieci rezerwatów morskich. Łączna powierzchnia tych parków ma wynieść 3,1 mln km kw., co stanowi ponad jedną trzecią wód terytorialnych kraju. Na chronionych terenach ograniczone zostaną połowy oraz poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu.

Podobnie Nowa Kaledonia, francuskie terytorium zamorskie, ogłosiła w tym tygodniu projekt stworzenia parku morskiego o powierzchni 1,4 mln kilometrów kwadratowych. Projekt ma zostać zrealizowany w ciągu dwóch, trzech lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wyspy Cooka utworzyły rezerwat morski
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.