Wystawa "Bursztynowy brzeg Rosji"
Kilkaset eksponatów ze zbiorów Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie można oglądać na otwartej w piątek w szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich wystawie "Bursztynowy brzeg Rosji".
Eksponaty uporządkowano w trzy grupy: okazy brył bursztynu, zróżnicowane pod względem masy, formy, koloru; biżuteria, rzeźby przedmioty użytkowe i pamiątki oraz fotografie i prezentacje filmowe, ukazujące wybrzeże Bałtyku i złoża bursztynu w obwodzie kaliningradzkim.
Kaliningrad jest regionem nazywanym "Bursztynowym Krajem" ze względu na ogromne złoża tego minerału - ponad 90 proc. bałtyckiego bursztynu pochodzi właśnie stamtąd.
W zbiorach Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie, gromadzonych już od ponad 30 lat, znajduje się przeszło 6 tys. naturalnych okazów bursztynu bałtyckiego, także z inkluzjami roślinnymi i zwierzęcymi.
Szczecińska wystawa przybliża historię bursztynu oraz związane z nim rzemiosło artystyczne. Ilustruje m.in. naukowe rekonstrukcje wytworów z bursztynu i jego obróbki z okresu od XV do XIX wieku.
Z kolei wyroby pochodzące z kolekcji działającej w latach 1926-1945 "Bursztynowej Manufaktury w Koenigsbergu" oraz seryjna produkcja Kaliningradzkiego Kombinatu Bursztynowego z lat 1950-1980 są przykładami produkcji fabrycznej.
Wystawa pokazuje też dzieła współczesnych artystów, takich jak: Ernest Lis i Giennadij Łosjec - słynących z wyrobu fajek, tabakierek i szkatułek; Igor Brasjunas i Andriej Kaweckij - wykorzystujących bursztyn jako materiał rzeźbiarski; Jelena Gradinarowa - której prace charakteryzują się połączeniem bursztynu ze skórą, oraz Aleksandr Kryłow, który pracował przy odtworzeniu słynnej siedemnastowiecznej Bursztynowej Komnaty.
W ramach prezentacji Obwodu Kaliningradzkiego w Szczecinie planowany jest także w sobotę koncert galowy Kaliningradzkiej Orkiestry Rosyjskich Instrumentów Ludowych. Od 2004 r. trwa współpraca woj.zachodniopomorskiego z władzami Obwodu Kaliningradzkiego.
Skomentuj artykuł