Wystawa prac Andrzeja Wróblewskiego

Wystawa prac Andrzeja Wróblewskiego
(fot. andrzejwroblewski.pl)
PAP / slo

55 prac Andrzeja Wróblewskiego pochodzących z kolekcji publicznych i prywatnych, w tym rzadko eksponowane dzieła artysty, jest prezentowanych na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Obok najbardziej znanych płócien ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie - takich jak "Dziecko z zabitą matką", "Rozstrzelanie poznańskie", "Poczekalnia II" - zwiedzający zobaczą m.in. nie pokazywany wcześniej w Polsce, wypożyczony z kolekcji prywatnej cykl "Żałobna wieść" stworzony po śmierci Stalina oraz rzadko eksponowane prace: "Mucha", "Kobiety i krowa", "Ślepa a la Velazquez".

Na wystawie prezentowane są także "odwrocia" znanych dzieł, które Wróblewski malował dwustronnie np. prace "Głowa i roślina" oraz "Scena we wnętrzu - Przesłuchanie".

- Chcieliśmy pokazać trochę inne oblicze Andrzeja Wróblewskiego, podkreślić nieustającą w jego życiu pasję i chęć zaangażowania w sztukę, która jest także pewną polityczną deklaracją - powiedziała PAP kurator wystawy, wiceprezes Fundacji Andrzeja Wróblewskiego, Magdalena Ziółkowska.

DEON.PL POLECA

- Użyte w tytule wystawy słowa artysty "Patrzeć wciąż naprzód" możemy traktować jako imperatyw, mówiący o ciągłym poszukiwaniu swojego miejsca, odpowiadaniu sobie na pytanie, co to znaczy być artystą w konkretnej rzeczywistości politycznej, jak wypełniać pewne powinności, a równocześnie, jak pozostać wiernym swojemu językowi i temu, jaką sztukę chce się robić, nawet jeżeli jest ona niepopularna w momencie tworzenia - wyjaśniła Ziółkowska.

Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Narodowe we współpracy z powstałą w styczniu tego roku Fundacją Andrzeja Wróblewskiego. Cele fundacji to gromadzenie i udostępnianie wiedzy o artyście, katalogowanie jego prac, inicjowanie wydarzeń artystycznych i naukowych. - Trzeba pamiętać, że Wróblewski nie był wyłącznie malarzem. Był także krytykiem. Opublikował ponad 70 recenzji, my je zebraliśmy, jesteśmy w trakcie ich tłumaczenia i udostępnimy je na stronie internetowej - powiedział PAP drugi kurator wystawy, prezes Fundacji Andrzeja Wróblewskiego, Wojciech Grzybała.

Ekspozycja "Patrzeć wciąż naprzód" towarzyszy międzynarodowemu seminarium z udziałem badaczy malarstwa z zagranicy, zorganizowanemu przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i fundację.

Andrzej Wróblewski (1927-1957) ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i malarstwo na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1948 r. zadebiutował na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. Zmarł nagle, w wieku zaledwie 30 lat, podczas wycieczki w Tatrach. Jest pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wystawa prac Andrzeja Wróblewskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.