Wystawa projektów Muzeum II Wojny Światowej
Prace ośmiu firm, które wzięły udział w międzynarodowym konkursie na wstępny projekt ekspozycji głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zaprezentowano na otwartej we wtorek wystawie w holu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
Obecny na wernisażu wystawy minister kultury Bogdan Zdrojewski zwrócił uwagę, że w przypadku Muzeum II Wojny Światowej przyjęto inną niż zazwyczaj procedurę - najpierw postanowiono wybrać projekt wystawy stałej placówki, a dopiero w styczniu przyszłego roku rozpisany zostanie międzynarodowy konkurs architektoniczny dotyczący projektu gmachu Muzeum.
"W konkursie na pomysł ekspozycji wygrali Belgowie. Wygrali zasłużenie, bo ich koncepcja jest najbardziej uniwersalna, adresowana do najszerszego grona adresatów - od najmłodszego do najstarszego" - ocenił Zdrojewski.
Na warszawskiej wystawie, na kilkunastu planszach zaprezentowano zwycięski projekt belgijskiej firmy Tempora SA. Autorzy pracy otrzymali w nagrodę 50 tys. euro.
Autorzy koncepcji zdecydowali się m.in. odtworzyć w muzealnym wnętrzu miejskie uliczki z domami zniszczonymi w czasie działań wojennych. Innym elementem zwycięskiego projektu jest mur pełen wyrw powstałych na skutek ostrzału, poprzez które zwiedzający mieliby oglądać wielkie zdjęcia prezentujące zniszczoną przestrzeń miasta. W jednej z sal ekspozycyjnych, zaprojektowanych przez belgijską firmę, pod sufitem podwieszono olbrzymią swastykę rzucającą złowrogi cień na zwiedzających. W innej sali projektanci umieścili z kolei potężną, zamkniętą w szklanym globusie, mapę świata z czasu wojny.
Na wystawie pokazano również pracę firmy, która zajęła drugie miejsce - HSD/Haley Sharpe Design z Wielkiej Brytanii oraz projekt firmy polskiej, która zajęła trzecie miejsce - Pracowni Projektowo-Dekoratorskiej Danuty Słomczyńskiej. Zwiedzający mogą także zobaczyć nadesłane na konkurs projekty pięciu firm m.in. z Polski i Holandii, które nie zostały wyróżnione w konkursie.
Przewodniczący sądu konkursowego Andrzej Pągowski podkreślił, że o zwycięstwie Belgów zdecydowało zaplanowanie w przestrzeni wystawy miejsc edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci. "To była chyba jedyna praca, w której pomyślano o dzieciakach, o ich edukacji. To był bardzo ważny element" - zaznaczył Pągowski.
Powierzchnia głównej ekspozycji Muzeum ma wynieść około 4 tys. metrów kwadratowych. Całość ma być pokazana zarówno z perspektywy ówczesnej polityki, jak i przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja ma pokazywać nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów.
Poza wystawą stałą w Muzeum znajdzie się około tysiąca metrów powierzchni na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych Muzeum ma też pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki. Placówka będzie prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą oraz pełnić funkcję centrum spotkań krajowych i międzynarodowych.
Muzeum będzie miało swoją siedzibę niedaleko historycznej Poczty Polskiej, w rejonie ul. Wałowej (na terenie obecnej zajezdni autobusowej). Budowa placówki miałaby ruszyć na przełomie 2011 i 2012 roku, a jej uroczyste otwarcie planuje się na 1 września 2014 roku.
Skomentuj artykuł