XXVI Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater
16 koncertów z udziałem wielu wybitnych artystów z Francji, Niemiec, Polski, Rosji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch złoży się na program tegorocznego XXVI Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie.
Festiwal jest organizowany od 25 lat i uchodzi za największy w Polsce wśród wydarzeń prezentujących muzykę różnych religii i kultur. Szczegóły wydarzenia przedstawiono podczas piątkowej konferencji prasowej w Częstochowie. Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu będą muzyczne formy liturgiczne, takie jak msza, pasja czy nieszpory.
Festiwal otworzy 30 kwietnia na Jasnej Górze koncert Die Koelner Akademie, jednego z najbardziej rozpoznawalnych interpretatorów muzyki barokowej na świecie. Zespół wraz z polską Orkiestrą Historyczną wykona "Pasję wg św. Mateusza" Jana Sebastiana Bacha. Koncert zamykający festiwal z udziałem Orkiestry i Chóru Filharmonii Częstochowskiej jest z kolei dedykowany jest 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Festiwal będzie również gościł Narodowy Chór Ukrainy "Dumka", rosyjskiego kantora żydowskiego Barucha Finkelsteina, niemiecką sopranistkę Simone Kermes i berlińską orkiestrę Sans Souci.
Dwa koncerty organizowane z okazji 90. urodzin Juliusza Łuciuka zabrzmią w Częstochowie i Nowej Brzeźnicy - miejscu urodzin kompozytora. Program dopełni gregoriańska msza jazzowa Stanisława Fiałkowskiego napisana dla Zespołu "Camerata Silesia", góralskie nieszpory Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej i saksofonowe improwizacje na temat chorału gregoriańskiego Pawła Gusnara.
Stolicą festiwalu będzie jak zawsze Częstochowa. Głównych koncertów będzie można również posłuchać w Bydgoszczy, Krakowie, Warszawie oraz za granicą, w opactwie benedyktyńskim w Brauweiler koło Kolonii. Wydarzenia koncertowe zagoszczą też w mniejszych miejscowościach - Radomsku, Nowej Brzeźnicy i Wrzosowej.
Festiwalowi towarzyszy wystawa fotografii Tadeusza Żaczka "Duchowość pogranicza" oraz XII Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski "Musica Sacra", z koncertem laureatów w Częstochowie i niemieckim Brauweiler. Na konkurs nadesłano 30 kompozycji z 8 krajów: Czech, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Polski, Słowenii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Jury pod przewodnictwem Mariana Borkowskiego, które obradowało 6 lutego tego roku w Cambridge w Wielkiej Brytanii zdecydowało, że I nagrodę w kategorii chóralnej otrzyma Szymon Godziemba-Trytek za "Beatus vir", II nagrodę Aleksandra Chmielewska za "Veni Emmanuel", a III - Francisco José Carbonell Matarredona (Hiszpania/USA) za "O magnum misterium". W kategorii organowej nie przyznano I i II nagrody, III otrzymał Michał Malec za "Meditation sur la Croix".
Jak podkreśla dyrektor festiwalu Małgorzata Zuzanna Nowak, Festiwal "Gaude Mater" odgrywa istotną rolę w rozwijaniu dialogu międzykulturowego, prezentując zróżnicowane wizje sacrum w muzyce europejskiej i pozaeuropejskiej, chrześcijańskiej i niechrześcijańskiej, stając się miejscem symbolicznego przekraczania granic.
Dodał, że jego szczególny charakter jest ściśle związany z miejscem, jakim jest Częstochowa ze swoim jasnogórskim sanktuarium - celem milionów pielgrzymów z całego świata. Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater.
Patronat nad tegoroczną edycją festiwalu objął prezydent Andrzej Duda.
Skomentuj artykuł