XXVI Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater

XXVI Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
PAP / kw

16 koncertów z udziałem wielu wybitnych artystów z Francji, Niemiec, Polski, Rosji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch złoży się na program tegorocznego XXVI Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie.

Festiwal jest organizowany od 25 lat i uchodzi za największy w Polsce wśród wydarzeń prezentujących muzykę różnych religii i kultur. Szczegóły wydarzenia przedstawiono podczas piątkowej konferencji prasowej w Częstochowie. Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu będą muzyczne formy liturgiczne, takie jak msza, pasja czy nieszpory.

Festiwal otworzy 30 kwietnia na Jasnej Górze koncert Die Koelner Akademie, jednego z najbardziej rozpoznawalnych interpretatorów muzyki barokowej na świecie. Zespół wraz z polską Orkiestrą Historyczną wykona "Pasję wg św. Mateusza" Jana Sebastiana Bacha. Koncert zamykający festiwal z udziałem Orkiestry i Chóru Filharmonii Częstochowskiej jest z kolei dedykowany jest 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Festiwal będzie również gościł Narodowy Chór Ukrainy "Dumka", rosyjskiego kantora żydowskiego Barucha Finkelsteina, niemiecką sopranistkę Simone Kermes i berlińską orkiestrę Sans Souci.

Dwa koncerty organizowane z okazji 90. urodzin Juliusza Łuciuka zabrzmią w Częstochowie i Nowej Brzeźnicy - miejscu urodzin kompozytora. Program dopełni gregoriańska msza jazzowa Stanisława Fiałkowskiego napisana dla Zespołu "Camerata Silesia", góralskie nieszpory Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej i saksofonowe improwizacje na temat chorału gregoriańskiego Pawła Gusnara.

Stolicą festiwalu będzie jak zawsze Częstochowa. Głównych koncertów będzie można również posłuchać w Bydgoszczy, Krakowie, Warszawie oraz za granicą, w opactwie benedyktyńskim w Brauweiler koło Kolonii. Wydarzenia koncertowe zagoszczą też w mniejszych miejscowościach - Radomsku, Nowej Brzeźnicy i Wrzosowej.

Festiwalowi towarzyszy wystawa fotografii Tadeusza Żaczka "Duchowość pogranicza" oraz XII Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski "Musica Sacra", z koncertem laureatów w Częstochowie i niemieckim Brauweiler. Na konkurs nadesłano 30 kompozycji z 8 krajów: Czech, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Polski, Słowenii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Jury pod przewodnictwem Mariana Borkowskiego, które obradowało 6 lutego tego roku w Cambridge w Wielkiej Brytanii zdecydowało, że I nagrodę w kategorii chóralnej otrzyma Szymon Godziemba-Trytek za "Beatus vir", II nagrodę Aleksandra Chmielewska za "Veni Emmanuel", a III - Francisco José Carbonell Matarredona (Hiszpania/USA) za "O magnum misterium". W kategorii organowej nie przyznano I i II nagrody, III otrzymał Michał Malec za "Meditation sur la Croix".

Jak podkreśla dyrektor festiwalu Małgorzata Zuzanna Nowak, Festiwal "Gaude Mater" odgrywa istotną rolę w rozwijaniu dialogu międzykulturowego, prezentując zróżnicowane wizje sacrum w muzyce europejskiej i pozaeuropejskiej, chrześcijańskiej i niechrześcijańskiej, stając się miejscem symbolicznego przekraczania granic.

Dodał, że jego szczególny charakter jest ściśle związany z miejscem, jakim jest Częstochowa ze swoim jasnogórskim sanktuarium - celem milionów pielgrzymów z całego świata. Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater.

Patronat nad tegoroczną edycją festiwalu objął prezydent Andrzej Duda.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

XXVI Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.