"To było głębokie przeżycie duchowe"

"To było głębokie przeżycie duchowe"
(fot. PAP/Marek Zakrzewski)
KAI / pk

Mocną stroną świętowania 1050. rocznicy Chrztu Polski na poznańskim INEA Stadion była oprawa muzyczna. Składał się na nią utworzony specjalnie na tę okazję 1050-osobowy chór oraz orkiestra pod kierunkiem Leopolda Twardowskiego, koordynatora muzycznego poznańskich obchodów jubileuszowych.

Chórzyści wykonali prawie 40 pieśni, które spotkały się z gorącym przyjęciem, a w prowadzone wielbienie żywo włączali się uczestnicy spotkania. Wokalistami byli członkowie Poznańskiego Wielbienia, którzy od 15 lat wspólnie organizują przedsięwzięcie o tej nazwie.

- To było dla mnie wielkie wyróżnienie stanąć na tej scenie. Czuję, że w moim życiu świętowanie jubileuszu okazało się dobrym momentem na rzeczywiste odnowienie w sobie przeżywania wiary - przyznaje w rozmowie z KAI Kasia Aszyk od 14 lat związana z Poznańskim Wielbieniem.

- Pamiętam pierwsze spotkania formacyjne sprzed kilkunastu lat w małej grupce muzyków i nasze rozmowy o tym, jak w Stanach organizuje się wielbienia na stadionach. Już wtedy marzyliśmy, żeby oddać chwałę Bogu w ten sposób i po latach te marzenia się ziściły - mówi Kasia Aszyk.

DEON.PL POLECA

Wśród członków 1050-osobowego chóru dominowali mieszkańcy Poznania i Wielkopolski, ale współtworzyły go również grupy chórzystów z całej Polski, m.in. z Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Ostrowa Wielkopolskiego, a także polonia z Londynu. Byli wśród nich zarówno zawodowi śpiewacy, członkowie różnych amatorskich chórów i scholi, ale też takie osoby, które nigdzie publicznie nie śpiewają, a chciały w ten sposób włączyć się we wspólne świętowanie.

- Ten śpiew na stadionie razem w innymi chórzystami był dla mnie głębokim duchowym przeżyciem - wyznaje Joanna Linka, jedna z chórzystek z podpoznańskiego Puszczykowa. - To była modlitwa przez śpiew. Śpiewając czułam, że podwójnie się modlę - dodaje jej koleżanka Dorota Kutschenreiter.

Obecnie na poznańskim INEA Stadion rozpoczął się kolejny muzyczny akcent jubileuszowego świętowania, kończący zarazem trwające od 14 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu centralne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Jest nim musical "Jesus Christ Superstar". Produkcję tę przygotował specjalnie na tę okazję Teatr Muzyczny w Poznaniu, a w roli głównej występuje Marek Piekarczyk. Musical ten, przedstawiający ostatni tydzień z życia Jezusa Chrystusa, miał premierę na Broadwayu w 1971 r. i od tego czasu zagrano go w 42 krajach świata. Doczekał się też dwóch ekranizacji filmowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To było głębokie przeżycie duchowe"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.