Zachwycające ujęcia z drona. Bazylika Bożego Ciała w Krakowie w pełnej okazałości

Bazylika Bożego Ciała w Krakowie. Fot. Depositphotos
bozecialo.net / jh

Niezwykłe ujęcia z drona ukazują Bazylikę Bożego Ciała w Krakowie w całej swojej okazałości. Film z lotu ptaka przedstawia majestatyczną architekturę i bogatą historię tego ważnego zabytku, podkreślając jego znaczenie w panoramie miasta.

Kościół Bożego Ciała w Krakowie, znany z bogatej historii i niezwykłych wydarzeń, jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Jego początki sięgają czasów średniowiecza, a powstanie związane jest z legendą opisaną przez Jana Długosza. Pomimo pewnych wątpliwości co do autentyczności legendy, budowa tej imponującej świątyni stała się faktem historycznym, trwającym przez wiele lat i angażującym wielu wybitnych postaci tamtych czasów.

Od 600 lat Zakon Kanoników Regularnych Laterańskich działa na krakowskim Kazimierzu, gdzie ich siedzibą jest kościół Bożego Ciała. W 1335 roku król Kazimierz Wielki założył pod Krakowem miasto Kazimierz. Było ono jakby wyspą, otoczoną wodami Wisły i Wilgi. Jak w każdym lokowanym mieście, tak i tutaj znajdował się rynek z ratuszem i przylegającym do niego kościołem, który pełnił rolę kościoła farnego. Kościół ten nosił tytuł Bożego Ciała, a pierwsze wzmianki o parafii pojawiają się już w dokumentach Stolicy Apostolskiej z 1343 roku.

W 1405 roku Władysław Jagiełło sprowadził na krakowski Kazimierz kapłanów z Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich. Od początku istnienia parafii działa przy niej Arcybractwo Najświętszego Sakramentu, zrzeszające bogatych i biednych, kupców, rzemieślników, możnowładców, senatorów oraz rajców kazimierskich. Przy parafii funkcjonuje także szkoła, której absolwentami są m.in. św. Stanisław Kazimierczyk oraz Andrzej Frycz Modrzewski. W kościele rozwija się kult Najświętszego Sakramentu, a dla wiernych jawi się on jako sanktuarium Najświętszego Sakramentu.

DEON.PL POLECA

Współczesne losy bazyliki

W XX wieku, mimo trudności związanych z okupacją i rządami komunistycznymi, kościół przechodził liczne renowacje. W 2005 roku Jan Paweł II podniósł świątynię do godności bazyliki mniejszej. Obecnie trwają prace konserwatorskie, które mają na celu zachowanie tego wyjątkowego miejsca dla przyszłych pokoleń.

Legenda powstania kościoła

W średniowiecznym Krakowie grupa ludzi skuszona przez diabła wtargnęła w czasie oktawy Bożego Ciała do kościoła Wszystkich Świętych i skradła pozłacaną monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Złodzieje, dowiedziawszy się później, że monstrancja jest tylko miedziana, postanowili się jej pozbyć, by uniknąć surowej kary. Rzucili ją do bagnistego terenu Mate znajdującego się w pobliżu kościoła św. Wawrzyńca, który należał do krakowskiej kapituły. Zaraz po tym wydarzeniu, na bagnie zaczęły pojawiać się niezwykłe, niebieskie światła, widoczne zarówno w dzień, jak i w nocy. Ludzie, uznając to za cud, powiadomili biskupa krakowskiego Bodzętę, jego kapitułę oraz króla Kazimierza II Sprawiedliwego.

Uznawszy, że cudowne światła mają głębsze znaczenie, zarządzono procesję całego miasta. Z hymnami, pieśniami i chorągwiami, mieszkańcy Krakowa udali się na błotniste miejsce, by dokładnie zbadać tajemnicze zjawisko. Na miejscu odkryli oświetloną monstrancję, którą z powrotem zanieśli do kościoła Wszystkich Świętych. Król Kazimierz II, uznając cud za wyjątkowy znak od Boga, postanowił wybudować na miejscu odnalezienia monstrancji kościół z cegły na cześć Bożego Ciała.

Źródło: bozecialo.net / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zachwycające ujęcia z drona. Bazylika Bożego Ciała w Krakowie w pełnej okazałości
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.