Zachwycające ujęcia z drona. Bazylika Bożego Ciała w Krakowie w pełnej okazałości

Zachwycające ujęcia z drona. Bazylika Bożego Ciała w Krakowie w pełnej okazałości
Bazylika Bożego Ciała w Krakowie. Fot. Depositphotos
bozecialo.net / jh

Niezwykłe ujęcia z drona ukazują Bazylikę Bożego Ciała w Krakowie w całej swojej okazałości. Film z lotu ptaka przedstawia majestatyczną architekturę i bogatą historię tego ważnego zabytku, podkreślając jego znaczenie w panoramie miasta.

Kościół Bożego Ciała w Krakowie, znany z bogatej historii i niezwykłych wydarzeń, jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Jego początki sięgają czasów średniowiecza, a powstanie związane jest z legendą opisaną przez Jana Długosza. Pomimo pewnych wątpliwości co do autentyczności legendy, budowa tej imponującej świątyni stała się faktem historycznym, trwającym przez wiele lat i angażującym wielu wybitnych postaci tamtych czasów.

Od 600 lat Zakon Kanoników Regularnych Laterańskich działa na krakowskim Kazimierzu, gdzie ich siedzibą jest kościół Bożego Ciała. W 1335 roku król Kazimierz Wielki założył pod Krakowem miasto Kazimierz. Było ono jakby wyspą, otoczoną wodami Wisły i Wilgi. Jak w każdym lokowanym mieście, tak i tutaj znajdował się rynek z ratuszem i przylegającym do niego kościołem, który pełnił rolę kościoła farnego. Kościół ten nosił tytuł Bożego Ciała, a pierwsze wzmianki o parafii pojawiają się już w dokumentach Stolicy Apostolskiej z 1343 roku.

W 1405 roku Władysław Jagiełło sprowadził na krakowski Kazimierz kapłanów z Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich. Od początku istnienia parafii działa przy niej Arcybractwo Najświętszego Sakramentu, zrzeszające bogatych i biednych, kupców, rzemieślników, możnowładców, senatorów oraz rajców kazimierskich. Przy parafii funkcjonuje także szkoła, której absolwentami są m.in. św. Stanisław Kazimierczyk oraz Andrzej Frycz Modrzewski. W kościele rozwija się kult Najświętszego Sakramentu, a dla wiernych jawi się on jako sanktuarium Najświętszego Sakramentu.

DEON.PL POLECA

Współczesne losy bazyliki

W XX wieku, mimo trudności związanych z okupacją i rządami komunistycznymi, kościół przechodził liczne renowacje. W 2005 roku Jan Paweł II podniósł świątynię do godności bazyliki mniejszej. Obecnie trwają prace konserwatorskie, które mają na celu zachowanie tego wyjątkowego miejsca dla przyszłych pokoleń.

Legenda powstania kościoła

W średniowiecznym Krakowie grupa ludzi skuszona przez diabła wtargnęła w czasie oktawy Bożego Ciała do kościoła Wszystkich Świętych i skradła pozłacaną monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Złodzieje, dowiedziawszy się później, że monstrancja jest tylko miedziana, postanowili się jej pozbyć, by uniknąć surowej kary. Rzucili ją do bagnistego terenu Mate znajdującego się w pobliżu kościoła św. Wawrzyńca, który należał do krakowskiej kapituły. Zaraz po tym wydarzeniu, na bagnie zaczęły pojawiać się niezwykłe, niebieskie światła, widoczne zarówno w dzień, jak i w nocy. Ludzie, uznając to za cud, powiadomili biskupa krakowskiego Bodzętę, jego kapitułę oraz króla Kazimierza II Sprawiedliwego.

DEON.PL POLECA


Uznawszy, że cudowne światła mają głębsze znaczenie, zarządzono procesję całego miasta. Z hymnami, pieśniami i chorągwiami, mieszkańcy Krakowa udali się na błotniste miejsce, by dokładnie zbadać tajemnicze zjawisko. Na miejscu odkryli oświetloną monstrancję, którą z powrotem zanieśli do kościoła Wszystkich Świętych. Król Kazimierz II, uznając cud za wyjątkowy znak od Boga, postanowił wybudować na miejscu odnalezienia monstrancji kościół z cegły na cześć Bożego Ciała. 

Źródło: bozecialo.net / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Monika Ożóg, Henryk Pietras SJ

Wyprawa do początków chrześcijaństwa

Zwiedzanie Rzymu to nie tylko podziwianie zabytków, ale także podróżowanie po historii chrześcijaństwa. Obok monumentalnych, zachwycających bazylik w mieście znajdują się obiekty, które były świadkami życia Kościoła w pierwszych wiekach naszej...

Skomentuj artykuł

Zachwycające ujęcia z drona. Bazylika Bożego Ciała w Krakowie w pełnej okazałości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.