Zaginiony obraz Klimta sprzedany za 30 mln euro. Nadal nie wiadomo, kim jest bohater obrazu

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl/)
BBC/x.com/dm

Obraz austriackiego artysty Gustava Klimta, który przez ostatnie 100 lat uważany był za zaginiony. Został niedawno sprzedany na aukcji w Wiedniu. Chodzi o niedokończone dzieło „Portret Fraulein Lieser” - donosi BBC.

Obraz Klima został sprzedany za 30 milionów euro (26 milionów funtów; 32 miliony dolarów).

Historia obrazu

Został zamówiony przez rodzinę żydowskich przemysłowców w 1917 roku, czyli rok przed śmiercią Klimta.

DEON.PL POLECA

Jak podaje BBC, na temat obrazu pozostaje jednak wiele pytań bez odpowiedzi i debat na temat tego, kim jest kobieta na portrecie i co stało się z dziełem w czasach nazizmu. Uważa się, że przedstawia jedną z córek Adolfa lub Justusa Liesera - braci ze wspomnianej zamożnej rodziny żydowskiej.

Historycy sztuki Tobias Natter i Alfred Weidinger twierdzą, że obraz przedstawia Margarethe Constance Lieser, córkę Adolfa Liesera.

Jednak dom aukcyjny im Kinsky w Wiedniu, który sprzedał dzieło na aukcji, sugeruje, że obraz może również przedstawiać jedną z dwóch córek Justusa Liesera i jego żony Henrietty.

Henriette, znana jako Lilly, była mecenasem sztuki współczesnej. Została deportowana przez nazistów i zginęła w obozie koncentracyjnym Auschwitz podczas Holokaustu. Jej córki, Helene i Annie, przeżyły II wojnę światową.

Oświadczenie wiedeńskiego domu aukcyjnego Kinsky

Dom aukcyjny w oświadczeniu podał, że dokładne losy obrazu po 1925 roku są „niejasne”.

W przeszłości dzieła Klimta osiągały na aukcjach ogromne sumy.

Obraz „Kobieta z wachlarzem” został sprzedany w czerwcu 2023 roku w Sotheby’s za 85,3 mln funtów, co czyni go najcenniejszym dziełem sztuki, jakie kiedykolwiek sprzedano na aukcji w Europie.

„Wiemy, że został on nabyty przez prawnego poprzednika w latach sześćdziesiątych XX wieku i przeszedł w ręce obecnego właściciela w drodze trzech kolejnych spadków” - podaje dom aukcyjny.

Tożsamość obecnych austriackich właścicieli nie została podana do wiadomości publicznej.

Obraz został sprzedany w imieniu tych właścicieli oraz następców prawnych Adolfa i Henriette Lieser, w oparciu o Zasady Waszyngtońskie - międzynarodowe porozumienie mające na celu zwrot dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów potomkom ludzi, którym zabrano dzieła.

Ernst Ploil z domu aukcyjnego Kinsky powiedział BBC: „Zgodnie z zasadami waszyngtońskimi mamy porozumienie z całą rodziną”.

Kinsky określił tę umowę jako „uczciwe i sprawiedliwe rozwiązanie”.

Jednak Erika Jakubovits, dyrektor wykonawcza Prezydium Austriackiej Wspólnoty Żydowskiej, stwierdziła, że ​​nadal „wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi”.

Zaapelowała o zbadanie sprawy przez „niezależną stronę”.

- Restytucja dzieł sztuki to bardzo delikatna kwestia, wszystkie badania muszą zostać przeprowadzone dokładnie i szczegółowo, a ich wynik musi być kompleksowy i przejrzysty - stwierdziła Jakubovits.

- Należy zapewnić najnowocześniejszą procedurę dotyczącą przyszłych prywatnych restytucji - dodała.

BBC/x.com/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zaginiony obraz Klimta sprzedany za 30 mln euro. Nadal nie wiadomo, kim jest bohater obrazu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.