Znamy laureatów festiwalu muzyki cerkiewnej

(fot. By Przykuta (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons)
PAP / kw

Rosyjski Państwowy Akademicki Kameralny Chór z Moskwy zwyciężył w najbardziej prestiżowej kategorii chórów zawodowych podczas 35. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2016" w Białymstoku. Nagrody przyznano też w czterech innych kategoriach.

Wyniki festiwalu, uchodzącego za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną, ogłoszono w niedzielę po południu, przed kończącym festiwal koncertem galowym.

W przesłuchaniach konkursowych tegorocznej edycji, które trwały od czwartku do soboty, wzięły udział 33 chóry amatorskie i zawodowe z szesnastu krajów, m.in. z Polski, Łotwy, Macedonii, Słowacji, Białorusi, Bułgarii, Rosji, a nawet Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Australii.

Międzynarodowe jury przyznało nagrody w pięciu kategoriach: chórów parafialnych, amatorskich świeckich, dziecięco-młodzieżowych, chórów uczelni muzycznych oraz chórów zawodowych.

W kategorii chórów parafialnych pierwsze miejsce przyznano chórowi diecezji australijsko-nowozelandzkiej z Sydney. Wśród amatorskich świeckich zwyciężyli Polacy - chór Politechniki Gdańskiej, zaś w grupie chórów dziecięco-młodzieżowych - rosyjski chór Radost z Moskwy. Wśród chórów uczelni muzycznych najlepszym okazał się chór Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych z Moskwy.

W uważanej za najbardziej prestiżową - kategorii chórów zawodowych - pierwszą nagrodę jurorzy przyznali również artystom z Moskwy - tamtejszemu Państwowemu Akademickiemu Kameralnemu Chórowi.

Istnieje on od 1972 roku i uważany jest za jeden z najlepszych zespołów chóralnych w Europie. Ma w repertuarze m.in. utwory zachodnioeuropejskich klasyków ale i innowacyjną twórczość współczesnych kompozytorów, od dawna prezentuje muzykę cerkiewną. Z koncertami rzadko wykonywanych utworów rosyjskich kompozytorów występował na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Australii.

W poszczególnych kategoriach przyznano też drugie i trzecie miejsca oraz wyróżnienia.

W ocenie jury, poziom tegorocznego festiwalu był bardzo wysoki. Zwróciło ono uwagę na różnorodność wykonawców i duże zainteresowanie publiczności wszystkimi przesłuchaniami konkursowymi w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej w Białymstoku.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej organizowany był początkowo w Hajnówce, która wciąż pozostaje w jego nazwie, a od 2003 roku - w Białymstoku. Według wyliczeń organizatorów z Fundacji "Muzyka Cerkiewna", od pierwszej edycji tej imprezy wzięło w niej udział łącznie blisko 780 chórów z 37 krajów.

Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce. W maju odbywają się tam dwa festiwale muzyki cerkiewnej. W poprzednią sobotę w Hajnówce zakończyły się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, którym patronuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znamy laureatów festiwalu muzyki cerkiewnej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.